«Տաշիր»-ը նախատեսում է Հայաստանում արտադրության, տուրիզմի և գործարարության ոլորտում 130 մլն դոլարի ներդրում անել
«Տաշիր»-ը նախատեսում է Հայաստանում արտադրության, տուրիզմի և
գործարարության ոլորտում 130 մլն դոլարի ներդրում անել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Տաշիր» ընկերությունը արտադրական հզորությունները, տուրիզմը զարգացնելու, նաև երիտասարդական գործարարությունը խթանելու համար նախատեսում է 130 միլիոն դոլարի ներդրում անել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Երևանում Armenia Business Forum-ի բացման իր խոսքում նշեց «Հայ գործարարների ասոցիացիա»-ի նախագահ, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը՝ ներկայացնելով «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջիկա հինգ տարվա ծրագրերը։
«Տնտեսության զարգացումն անհնար է առանց արտադրական հզորությունների զարգացման, այդ թվում՝ առանց այդ ոլորտում նոր ինովացիոն լուծումների կիրառման։ Նոր հզորությունների զարգացումը ամբողջ տնտեսության շարժիչ ուժն է։ Այն մեծացնում է արտահանման պոտենցիալը, երկրի բնակչությանը ապահովում է աշխատատեղերով։ Այս նպատակի համար հատկացվելու է 50 միլիոն դոլար»,- ասաց Կարապետյանը։
Ըստ հայ գործարարի՝ «Տաշիր» ընկերության համար երկրորդ կարևոր ուղղությունը տուրիզմի ոլորտն է։
«Տուրիզմի  ոլորտը մեծ ուշադրություն է պահանջում։ Հայաստանը յուրահատուկ տուրիզմի երկիր է, զարգացման մեծ պոտենցիալ ունի։ Այդ նպատակների համար կհատկացնենք մոտ 50 միլիոն դոլար»,- նշեց Կարապետյանը։
Հաջորդը, ըստ Կարապետյանի, երիտասարդական գործարարության խթանումն է։
«Կարևոր է չանտեսել նաև երիտասարդ սերնդի նախաձեռնություններին աջակցությունը։ Այդ ծրագրերին կտրամադրենք մոտ 30 միլիոն դոլար»,-եզրափակեց Կարապետյանը։

Tashir plans 130 million USD investment in industry, tourism and youth business activities
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Tashir Company plans to invest 130 million USD for fostering industrial capacities, tourism, also youth business activities, ARMENPRESS reports President of Tashir Group of Companies Samvel Karapetyan said in Yerevan during the Armenia Business Forum, presenting the 5-year plans of the Tashir Group.
‘’The development of the economy is impossible without the development of production capacities, including the application of new innovative solutions in that sphere. The development of new capacities is the driving force of the whole economy. It increases the export potential, provides jobs for the country's population. $ 50 million will be allocated for this purpose," Karapetyan said, adding that the second direction  for the company is the sphere of tourism.
"The sphere of tourism requires great attention. Armenia is a country of unique tourism, it has a great potential for development. We will allocate about $ 50 million for those purposes," Karapetyan said.
The next important direction, according to him, is the fostering of youth activities, for which the company will invest nearly 30 million USD.