ՀՀ ԱԳ նախարարը Ֆինլանդիայի գործընկերոջ հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 23-ին հանդիպել է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեեկա Հաավիստո Օլավիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Հայաստանի ու Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերի շնորհիվ առավել զարգացնելու հայ-ֆիննական համագործակցությունը: Կարևորվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների ձևաչափի հաստատումը, կրթության, շրջակա միջավայրի, բիզնեսի ոլորտներում համագործակցության զարգացումը։
«Անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հաստատման համար կարևոր են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, Ադրբեջանում դեռևս պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը՝ միտված հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորմանը։

Главы МИД Армении и Финляндии обсудили вопросы нагорно-карабахского урегулирования
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян в рамках 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 23 сентября встретился с министром иностранных дел Финляндии Пеккой Хаависто
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, министры иностранных дел Армении и Финляндии выразили готовность совместными усилиями еще более развивать армяно-финское сотрудничество. Была подчеркнута важность налаживания консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, развития сотрудничества в сферах образования, экологии и бизнеса.
Коснувшись вопросов региональной стабильности и безопасности, министр иностранных дел Армении подчеркнул, что для установления региональной стабильности и безопасности важно соблюдение режима прекращения огня, скорейшей и безоговорочной репатриации военнопленных, заложников, все еще удерживаемых в Азербайджане, а также отказ от антиармянской и воинственной риторики.
Арарат Мирзоян также подчеркнул необходимость возобновления процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, направленного на всеобъемлющее и всеобъемлющее урегулирование конфликта.