ԿԺԴՀ-ում հայտնել են Սեուլի հետ երկխոսության պայմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն պատրաստ Է Սեուլի հետ երկխոսության, եթե Հարավային Կորեան թշնամություն չդրսեւորի: Այդ մասին ասվում Է Կորեայի աշխատանքիային կուսակցության կենտկոմի բաժնի փոխղեկավար Կիմ Յո Չժոնի եւ ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ընի քրոջ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է հյուսիսկորեական Կենտրոնական հեռագրական գործակալության (ԿՀԳ) կողմից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք որքան պետք Է պատրաստ ենք կառուցողականորեն քննարկել միջկորեական հարաբերությունների վերականգնման ու զարգացման հեռանկարները մշտական սերտ շփման դեպքում, եթե միայն Հարավային Կորեան չդրսեւորի թշնամություն եւ հրաժարվի երկակի ստանդարտներից, թողնի անցյալը, որտեղ նա բծախնդրություն Է ցուցաբերել ամեն ինչի եւ բոլորի նկատմամբ, եւ այսուհետեւ լավ կշռադատի իր յուրաքանչյուր խոսքն ու գործը»,-հայտարարել Է Կիմ Յո Չժոնը:
Կիմ Յո Չժոն-ի խոսքով՝ երկու կողմերի միջեւ պատերազմն ավարտվելու մասին հայտարարելու համար պետք Է «երաշխավորվի փոխադարձ հարգանքը», եւ սկզբի համար անհրաժեշտ Է հրաժարվել նախատրամադրվածությունից, մյուս կողմի նկատմամբ «թշնամական քաղաքականությունից, անարդարացի երկակի ստանդարտներից», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В КНДР назвали условия для диалога с Сеулом
КНДР готова к диалогу с Сеулом, если Южная Корея не будет проявлять враждебность, говорится в опубликованном северокорейским Центральным телеграфным агентством (ЦТАК) заявлении заместителя заведующего отделом ЦК Трудовой партии Кореи Ким Ё Чжон и сестры лидера КНДР Ким Чен Ына, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы сколько угодно готовы попробовать конструктивно обсуждать перспективы восстановления и развития межкорейских отношений при постоянном тесном общении, если только Южная Корея не будет проявлять враждебность и не станет то и дело провоцировать нас, упорствуя и сохраняя двойные стандарты, оставит прошлое, в котором она придиралась ко всему и вся, и впредь будет обдумывать каждое свое слово и дело", - заявила Ким Ё Чжон.
По словам Ким Ё Чжон, для объявления об окончании войны, между обеими сторонами должно быть "гарантировано взаимоуважение", и для начала необходимо отказаться от предубеждений, "ужасающе враждебной политики, несправедливых двойных стандартов" в отношении другой стороны.