Դուբայում բացվել է Expo-2020 համաշխարհային ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուբայում բացվել Է Expo-2020 համաշխարհային ցուցահանդեսը, որն ավելի վաղ մեկ տարով հետաձգվել Էր COVID-19-ի համավարակի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է BBC News-ը:
Ավելի քան 190 երկիր ցուցահանդեսի աշխատանքի 182 օրվա ընթացքում կցուցադրի տեխնիկայի, գիտության եւ արվեստի բնագավառում իր ձեռքբերումներն ու ինովացիաները: Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամեդ բեն Ռաշիդ ալ Մաքթումը ցուցահանդեսը բացված Է հայտարարել սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան տեղի ունեցած արարողության ժամանակ:
Նա «Ալ Բայան» թերթին ասել Է, որ սա «բացառիկ իրադարձություն Է, որը կտպավորվի մարդկանց հիշողության մեջ: Նա հավելել Է, որ ԱՄԷ-ն այդ միջոցառումը կազմակերպում Է, «որպեսզի գտնի գլոբալ խնդիրների լուծումը միջազգային համագործակցության հիման վրա, որի կարիքն ունի մարդկությունը»: Դուբայի կառավարությունն այդ միջոցառման վրա ծախսել Է մոտավորապես 7 միլիարդ դոլար: Բոլոր երկրների քաղաքացիները կարող են այցելել Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, եթե նրանք լիովին պատվաստված են COVID-19-ի դեմ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հավանության արժանացած որեւԷ պատվաստանյութով: Ցուցահանդեսում հայտնվելու համար 18 եւ ավելի բարձր տարիքի բոլոր անձինք պետք Է ներկայացնեն պատվաստման կամ ՊՇՌ-թեստի բացասական արդյունքի ապացույցներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Всемирная выставка Expo-2020 открылась в Дубае
В Дубае открылась выставка Expo 2020, которая ранее была отложена на год из-за пандемии COVID-19. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC News.
Более 190 стран за 182 дня работы выставки продемонстрируют свои достижения и инновации в области техники, науки и искусства.
Правитель Дубая шейх Мухаммед бен Рашид Аль Мактум объявил выставку открытой на церемонии в четверг вечером. Он сказал газете "Аль-Баян", что это будет" исключительное событие, которое будет запечатлено в памяти человечества". Он добавил, что АОЭ организуют это мероприятие, "чтобы найти решения глобальных проблем на основе международного сотрудничества, в котором нуждается человечество"
Правительство Дубая потратило на это мероприятие около $7 млрд. Граждане всех стран могут посетить Объединенные Арабские Эмираты, если они полностью вакцинированы одной из вакцин против COVID-19, одобренных Всемирной Организацией Здравоохранения. Чтобы попасть на саму выставку, все лица в возрасте 18 лет и старше должны будут предъявить доказательства вакцинации или отрицательный ПЦР-тест. Владельцам билетов на сайте будет доступно бесплатное тестирование.