ԱՀԿ-ում հայտարարել են, որ մեկ շաբաթում աշխարհում քովիդով հիվանդացությունն 9 տոկոսով նվազել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ ավելի քան 3,1 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 54 հազարը մահացել Է: Ինչպես հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), ախտահաման նոր դեպքերի թիվը յոթ օում նվազել Է 9 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինը՝ 4 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«COVID-19-ով վարակման եւ դրանից մահվան դեպքերի թիվը շաբաթվա ընթացքում շարունակել Է նվազել: Այդ միտումը նկատվում Է օգոստսից: Սեպտեմբերի 27-ից մինչեւ հոկտեմբերի 3-ը հաղորդումներ են ստացվել ավելի քան 3,1 միլիոն վարակվածների եւ 54 հազարից ավելի մահացածների մասին»,- ասված Է ԱՀԿ-ի շաբաթական համաճարակային տեղեկագրում:
Կազմակերպության բերած վիճակագական տվյալների համաձան՝ յոթ օրում արձանագրվել են 3 118 410 վարակված եւ 54 221 մահվան դեպք: Դա համապատասխանաբար 9 տոկոսով եւ 4 տոկոսով քիչ Է, քան մեկ շաբաթ առաջ: Շաբաթվա ընթացքում ախտահարման նոր դեպքերի զգալի նվազում Է արձանագրվել Աֆրիկայում (43 տոկոսով), Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում (21 տոկոսով), Հարավ - արեւելյան Ասիայում (19 տոկոսով), Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (12 տոկոսով) եւ Ամերիկայում (12 տոկոսով): Եվրոպայում հիվանդացությունն աճել Է 5 տոկոսով:
Մահացությունը 2 տոկոսով աճել Է Եվրոպայում եւ Ամերիկայում, մինչդեռ մնացած տարածաշրջաններում արձանագրվել Է դրա նվազում, առանձնապես Աֆրիկայում (25 տոկոսով): Շաբաթվա ընթացքում վարակվածների ամենամեծ թվի մասին ԱՀԿ-ին հայտնել Է ԱՄՆ-ը (760 571): Այնուհետեւ գալիս են Մեծ Բրիտանիան (239 781), Թուրքիան (197 277), Ռուսաստանը (165 623) եւ Հնդկաստանը (161 158): ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 5-ի դրությամբ աշխարհում համավարակի սկզբից արձանագրվել են վարակման 235 175 106 դեպք եւ 4 806 841 մահացու վախճան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Coronavirus cases decrease by 9% worldwide in one week – WHO
Tthe number of new infections has decreased by 9% over seven days, while the number of fatalities decreased by 4%.
"Globally, the numbers of weekly COVID-19 cases and deaths continued to decline. This is a trend that has been observed since August […]. Over 3.1 million new cases and just over 54,000 new deaths were reported during the week of 27 September to 3 October 2021," the weekly epidemiological update said. According to the organization’s statistics, 3,118,410 infections and 54,221 deaths have been recorded over seven days which is 9% and 4% fewer respectively than the week before.
A significant decline in new weekly infections was recorded in Africa (by 43%), the Eastern Mediterranean (by 21%), South-East Asia (by 19%), the Western Pacific (by 12%) and America (by 12%). In Europe, the incidence has increased by 5%. The lethality has increased by 2% in Europe and America while other regions documented its decrease, particularly in Africa (by 25%).
The US reported the highest number of weekly infections (760,571) to the WHO. It is followed by the UK (239,781), Turkey (197,277), Russia (165,623) and India (161,158).
According to the WHO, as of October 5, since the beginning of the pandemic there have been 235,175,106 confirmed coronavirus cases with 4,806,841 fatalities worldwide.