ԱՀԿ-ում հայտարարել են, որ մեկ շաբաթում աշխարհում քովիդով հիվանդացությունն 9 տոկոսով նվազել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ ավելի քան 3,1 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 54 հազարը մահացել Է: Ինչպես հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), ախտահաման նոր դեպքերի թիվը յոթ օում նվազել Է 9 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինը՝ 4 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«COVID-19-ով վարակման եւ դրանից մահվան դեպքերի թիվը շաբաթվա ընթացքում շարունակել Է նվազել: Այդ միտումը նկատվում Է օգոստսից: Սեպտեմբերի 27-ից մինչեւ հոկտեմբերի 3-ը հաղորդումներ են ստացվել ավելի քան 3,1 միլիոն վարակվածների եւ 54 հազարից ավելի մահացածների մասին»,- ասված Է ԱՀԿ-ի շաբաթական համաճարակային տեղեկագրում:
Կազմակերպության բերած վիճակագական տվյալների համաձան՝ յոթ օրում արձանագրվել են 3 118 410 վարակված եւ 54 221 մահվան դեպք: Դա համապատասխանաբար 9 տոկոսով եւ 4 տոկոսով քիչ Է, քան մեկ շաբաթ առաջ: Շաբաթվա ընթացքում ախտահարման նոր դեպքերի զգալի նվազում Է արձանագրվել Աֆրիկայում (43 տոկոսով), Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում (21 տոկոսով), Հարավ - արեւելյան Ասիայում (19 տոկոսով), Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (12 տոկոսով) եւ Ամերիկայում (12 տոկոսով): Եվրոպայում հիվանդացությունն աճել Է 5 տոկոսով:
Մահացությունը 2 տոկոսով աճել Է Եվրոպայում եւ Ամերիկայում, մինչդեռ մնացած տարածաշրջաններում արձանագրվել Է դրա նվազում, առանձնապես Աֆրիկայում (25 տոկոսով): Շաբաթվա ընթացքում վարակվածների ամենամեծ թվի մասին ԱՀԿ-ին հայտնել Է ԱՄՆ-ը (760 571): Այնուհետեւ գալիս են Մեծ Բրիտանիան (239 781), Թուրքիան (197 277), Ռուսաստանը (165 623) եւ Հնդկաստանը (161 158): ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 5-ի դրությամբ աշխարհում համավարակի սկզբից արձանագրվել են վարակման 235 175 106 դեպք եւ 4 806 841 մահացու վախճան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ заявила, что за неделю заболеваемость ковидом в мире снизилась на 9%
Более 3,1 млн человек заразились коронавирусной инфекцией в мире за минувшую неделю, более 54 тыс. умерли. Как сообщила в среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), число новых случаев инфицирования уменьшилось за семь дней на 9%, а летальных исходов - на 4%.
"Число случаев заражения и смерти от COVID-19 продолжило снижаться в течение недели. Такая тенденция наблюдается с августа. С 27 сентября по 3 октября поступили сообщения о более чем 3,1 млн заразившихся и более 54 тыс. умерших", - говорится в еженедельном эпидемическом бюллетене ВОЗ. Согласно приведенным организацией статистическим данным, за семь дней было зарегистрировано 3 118 410 заразившихся и 54 221 случай смерти. Это соответственно на 9% и на 4% меньше, чем неделей раньше,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс
Значительное снижение новых случаев инфицирования было зарегистрировано за неделю в Африке (на 43%), Восточном Средиземноморье (на 21%), Юго-Восточной Азии (на 19%), Западно-Тихоокеанском регионе (на 12%) и Америке (на 12%). В Европе заболеваемость выросла на 5%. Смертность увеличилась на 2% в Европе и Америке, тогда как в остальных регионах зафиксировано ее уменьшение, особенно в Африке (на 25%).
О самом большом числе заразившихся за неделю в ВОЗ сообщили США (760 571). Далее следуют Великобритания (239 781), Турция (197 277), Россия (165 623) и Индия (161 158).
По данным ВОЗ на 5 октября, в мире с начала пандемии были зарегистрированы 235 175 106 случаев заражения и 4 806 841 летальный исход.