«Ողջունում ենք մեր եղբայրներին և քույրերին». Կուբայի նախագահը հայ զբոսաշրջիկներին հրավիրել է իր երկիր
«Ողջունում ենք մեր եղբայրներին և քույրերին». Կուբայի նախագահը հայ
զբոսաշրջիկներին հրավիրել է իր երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կուբայի Հանրապետությունը հեշտացնում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունից ժամանող զբոսաշրջիկների մուտքը երկիր և նոյեմբերի 15-ից սկսած՝ ՊՇՌ թեստի հավաստագիր չի պահանջի նրանցից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հոկտեմբերի 14-ի հեռավար նիստին ասել է ԵԱՏՄ դիտորդ Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Դիաս Կանելը:
Ըստ նրա՝ Կուբայի և ԵԱՏՄ պետությունների փոխգործակցության համար հեռանկարային ոլորտներից են էներգետիկայի, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգետիկայի, ինչպես նաև տուրիզմի ոլորտները:
«Մենք պատրաստ ենք բարենպաստ և գրավիչ պայմաններ ստեղծել միության անդամ պետությունների զբոսաշրջիկների համար: Դրա համար հարկավոր է տարբեր խողովակներով, միջտարածաշրջանային հարթակներով և ԶԼՄ-ներով առաջ մղել Կուբան՝ որպես տուրիստական ուղղություն: Նոյեմբերի 15-ից, երբ պատվաստված կլինի Կուբայի բնակչության ավելի քան 90 տոկոսը, մեր սահմանները կսկսեն աստիճանաբար բացվել, ինչպես նաև կմեղմացվեն սանիտարահիգիենիկ միջոցառումները ժամանող ուղևորների համար», - ասել է Միգել Դիաս Կանելը:
Կանելի խոսքով՝ Կուբա ժամանող զբոսաշրջիկներից ՊՇՌ (պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա) թեստի հավաստագիր չեն պահանջի, կճանաչվեն պատվաստման հավաստագրերը:
«Մենք նախօրոք ողջունում ենք մեր հյուրերին՝ եղբայրներին և քույրերին Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից և Հայաստանից», - հայտարարել է Կուբայի նախագահը:
Կուբայի Հանրապետությունը, ըստ երկրի նախագահի, հպարտանում է Եվրասիական տնտեսական միության յուրաքանչյուր անդամ պետության հետ բարեկամությամբ՝ հաստատելով իր ցանկությունը հետագայում ևս զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտում և շարունակելու համատեղ աշխատանքը եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծի ամրապնդման ուղղությամբ:
«Դա հեշտ խնդիր չէ, բայց մենք համոզված ենք, որ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում մենք կհասնենք դրա իրագործմանը», - ընդգծել է նախագահը:

Приветствуем наших братьев и сестер: президент Кубы пригласил армянских туристов в свою страну
Республика Куба облегчает въезд туристов из стран-членов Евразийского экономического союза, в том числе из Республики Армения, и с 15 ноября не будет требовать предъявления теста ПЦР. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Республики Куба Мигель Диас-Канель Бермудес на заседании Высшего Евразийского экономического совета 14 октября.
По его словам, одним из наиболее перспективных направлений сотрудничества Кубы со странами ЕАЭС является энергетика, в том числе возобновляемые источники энергии, а также туризм.
«Мы готовы создать благоприятные и привлекательные условия для туристов, а для этого необходимо активизировать продвижение Кубы как туристического направления через различные каналы, межрегиональные платформы и средства массовой информации. С 15 ноября для прибывающих на Кубу туристов не обязательно предъявление теста ПЦР, будет достаточно сертификата о вакцинации, так как к этому моменту 90% населения страны уже будет вакцинировано», - сказал Бермудес.
По словам президента,  у туристов на Кубе не будут требовать предъявление ПЦР-теста, будут признаваться сертификаты о вакцинации.
«Мы заранее приветствуем наших гостей, братьев и сестер из России, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и Армении», - сказал президент Кубы.
Республика Куба, по словам президента, гордится своей дружбой с каждым государством-членом Евразийского экономического союза, подтверждая свое стремление к дальнейшему развитию двусторонних отношений в сфере общих интересов и продолжению совместной работы по укреплению проекта евразийской интеграции.
«Это непростая задача, но мы убеждены, что при наличии политической воли мы добьемся результата», - сказал он.