Վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը՝ որպես թիրախ ընտրելով արդեն մարդկային կյանքերը. Արցախի ԱԱԾ-ն տեսանյութ է տարածել
Վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը՝ որպես թիրախ ընտրելով
արդեն մարդկային կյանքերը. Արցախի ԱԱԾ-ն տեսանյութ է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը 2021թ. հոկտեմբերի սկզբներից սկսած միտումնավոր թույլ է տալիս 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահների կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության խախտում և արցախա-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում իրականացնում է սադրիչ գործողություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի ԱԱԾ-ից՝ մանրամասնելով, որ դրանք մեկնարկել են Մարտակերտ քաղաքում քաղաքացիական խաղաղ բնակչի սպանությամբ և շարունակվել շփման գծի տարբեր հատվածներում:
«Եթե նախկինում կրակոցները հաճախ կրել են նախազգուշական նպատակ և ուղղված չէին հայ զինծառայողներին, ապա վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը` որպես թիրախ ընտրելով արդեն մարդկային կյանքերը: Երեկ Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել նույն գյուղի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու նպատակով դրա մոտակայքում տեղակայված հայկական դիրքը: Դիմահար կրակոցներն արձակվել են այն աստիճան բացահայտ, որ դրանք արձանագրվել են հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկների կողմից (տեսանյութը կցվում է)»,- գրված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ տեսանյութն ապացուցում է ոչ միայն հակառակորդի սադրիչ վարվելակերպը, այլև ակնհայտորեն վկայում, որ հայկական կողմը հավատարիմ է բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությանը և որևէ վտանգ չի ներկայացնում ադրբեջանական զինվորականների համար:
«Միաժամանակ կրկին խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ չստուգված, հեռախոսազանգերի միջոցով որոնված թերի կամ իրականությանը բացարձակապես չհամընկնող տեղեկությունները հանրայնացնելու անընդունելի և անտրամաբանական մոտեցումներից: Անհրաժեշտ է գիտակցել այն պարզ ճշմարտությունը, որ ցանկացած սուտ կամ կեղծ տեղեկություն ուղիղ հարված է սահմանային մեր բնակավայրերի խաղաղ բնակիչների անվտանգությանը, նրանց հոգեկան առողջությանը, նպաստում է խուճապ և առավել վտանգավոր այլ հետևանքներ առաջացնելուն:»,- հայտնում են ԱՀ ԱԱԾ-ից:

Surveillance camera video shows Azeri soldier laughing while shooting at Armenians in latest
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Artsakh security forces have released surveillance video showing how an Azerbaijani serviceman is breaching the ceasefire and opening gunfire at Armenian positions.
The National Security Service of Artsakh said in a statement that the Azerbaijani military began committing provocative actions and intentional ceasefire violations from the beginning of October of 2021.
The video shows an Azeri soldier firing an AK-74 assault rifle at the Armenian positions while another Azeri soldier is hiding behind the DFP. After firing several rounds, the shooter can be seen laughing before resuming the shooting.
The Azeri provocations began when the Azeri forces shot and killed a farmer in Martuni, and then continued ceasefire violations in other parts of the line of contact. The NSS said that the Azeri soldiers are now explicitly aiming to kill in the ceasefire breaches, whereas previously they’d shoot as a warning.
“Yesterday, Azerbaijani troops deployed in a position near the Nor Shen community of Martuni region shelled an Armenian position nearby deployed with the purpose of protecting the village population. The nearly point-blank range shots were fired so explicitly that the surveillance cameras of the Armenian side caught it on video,” the NSS said, stressing that the images prove that the Artsakh Defense Army adhere to the ceasefire agreement, whereas the Azeri side is intentionally violating it.