Բոլոր բժշկական կենտրոններում վերահսկողություն է իրականացվում պատվաստման կեղծ սերտիֆիկատների տրամադրումը բացառելու համար
Բոլոր բժշկական կենտրոններում վերահսկողություն է իրականացվում պատվաստման
կեղծ սերտիֆիկատների տրամադրումը բացառելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հավաստիացմամբ՝ Հայաստանի բոլոր բժշկական կենտրոնները պատշաճ վերահսկվում են, որպեսզի հնարավոր չլինի պատվաստման կեղծ սերտիֆիկատներ ստանալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին նախարարն ասաց հոկտեմբերի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Ուսումնասիրությունները միայն մեկ բժշկական կենտրոնում չեն իրականացվում, այլ ամբողջ հանրապետությունում: Բոլոր բժշկական կենտրոններում էլ վերահսկողություն է սահմանվել: Իրավապահները խիստ հսկողության տակ են պահում այդ գործընթացը: Շատ կարևոր է ճիշտ պահին հայտնաբերել դեպքերն ու կանխել, քանի որ նման ոչ իրավաչափ գործողությունները վնասարար են: Քաղաքացին, որը պատվաստման կեղծ սերտիֆիկատ է ձեռք բերել, կարող է հետո վարակվել: Այդպես աղճատվում է ամբողջ վիճակագրությունը»,-շեշտեց Անահիտ Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո  քաղաքացին 90 օր կարող է չպատվաստվել՝ նա տեղեկացրեց՝ հաճախ են դեպքերը, երբ քաղաքացին վարակվում է, բուժվում, սակայն բուժումից հետո դեռ մեկ կամ երկու ամիս կեղծ դրական պատասխաններ է գրանցում: Նախարարի խոսքով՝ դա նշանակում է, որ ՌՆԹ-ի մնացորդներ դեռ պահպանվում են օրգանիզմում և հնարավոր չի լինի հասկանալ պատասխանն իսկապես դրական է, թե չեն վերացել բուն հիվանդացության հետևանքները: «Այդ պատճառով էլ մասնագիտական խորհուրդը որոշել է, որ վարակվելուց հետո երեք ամսվա ընթացքում ՊՇՌ թեստի պատասխան անհրաժեշտ չէ, բայց դա չի նշանակում, որ անձը պետք է սպասի երեք ամիսն: Ախտանշանների վերանալուց 14 օր հետո նա հանգիստ կարող է պատվաստվել:

Все МЦ контролируются, чтобы исключить выдачу фальшивых сертификатово вакцинации
По словам министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, все медицинские центры в Армении должным образом контролируются, поэтому невозможно получить фальшивые справки о вакцинации.
Как  передает Арменпресс, об этом министр сказала на встрече с журналистами 16 октября.
«Контроль проводится не только в одном медицинском центре, а во всей республике. Надзор установлен во всех медицинских центрах. Правоохранительные органы держат этот процесс под строгим контролем. Очень важно своевременно обнаруживать и предотвращать случаи, так как такие незаконные действия наносят вред. Гражданин, получивший фальшивую справку о вакцинации, впоследствии может заразиться. Таким образом искажается вся статистика», - подчеркнула Анаит Аванесян.
Говоря о том, что гражданин может не вакцинироваться в течение 90 дней после заражения коронавирусом, она сказала, что часто бывают случаи, когда гражданин заражается и лечится, но после одного-двух месяцев лечения он все равно получает ложно-положительный ответ. По словам министра, это означает, что в организме все еще остаются остатки РНК, и невозможно понять, действительно ли ответ положительный или это не исчезли последствия болезни. «Вот почему профессиональный совет решил, что ПЦР-тест не нужен в течение трех месяцев после заражения, но это не означает, что вам нужно ждать три месяца. Он может легко вакцинироваться через 14 дней после исчезновения симптомов.