Իշխող ուժը  պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ընտրություններն անցնեն նորմալ և առանց խնդիրների. Շիրակի մարզպետ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզպետարանն աջակցություն է տրամադրել մի քանի ընտանիքի: Այս փաստը Շիրակի մարզպետը չի կապում ՏԻՄ ընտրությունների հետ՝ սա համարելով բնականոն ու շարունակական գործընթաց: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանը, ով Գյումրիում ՏԻՄ ընտրություններին առաջադրված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող թեկնածուն է, թիվ  31/05  ընտրատեղամասում իր քաղաքացիական պարտքը կատարելուց հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշեց, որ աջակցություն տրամադրելը  սովորական գործընթաց է, և շահարկել դա այս պահին անտեղի է, քանի որ մարզպետարանը միշտ է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել:
Լրագրողների հետ զրույցում մարզպետը նաև նշեց, որ իշխող ուժը  պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ընտրություններն անցնեն նորմալ և առանց խնդիրների: «Ո՞ր ուժերն են ձեզ մրցակից» հարցին ի պատասխան մարզպետն ասաց՝ բոլորը:
Անդրադառնալով ընտրություններից առաջ Գյումրու քաղաքապետարանում, ըստ որոշ լուրերի, իրականացվող կադրային փոփոխություններին՝ մարզպետն ասաց, որ գուշակություններով չի զբաղվում: «Ինձ առաջարկում եք բացառել մի բան, որի մասին չկա խոսակցություն»,- նշեց մարզպետը:
Հոկտեմբերի 12-ին Շիրակի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Ալբերտ Մարգարյանը, Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ նշանակվել էր Գյումրի համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար: Դրան հաջորդած օրերին քաղաքապետի պաշտոնակատարը աշխատանքից ազատել էր հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնող մի քանի անձանց:
Գյումրի համայնքում համամասնական ընտրություններ են (առավելագույն ձայներ հավաքած քաղաքական ուժի ցուցակը գլխավորող թեկնածուն կդառնա համայնքի ղեկավար), որտեղ պայքարի մեջ են «Հայրաքաղաք» կուսակցությունների դաշինքը, «Արժանապատիվ ուղի» կուսակցությունը, Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցությունը, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը, «Գյումրին կռնա՜» կուսակցությունների դաշինքը, «Բալասանյան դաշինք» սոցիալական կուսակցությունը, «Թասիբով» կուսակցությունների դաշինքը և «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը։

Правящая  сила  должна  сделать  все, чтобы  выборы  прошли  нормально, без проблем.  губернатор  Ширака
Правящая  сила  должна  сделать  все, чтобы  выборы  прошли  нормально, без проблем.
губернатор  Ширака
Администрация Ширакской области оказала поддержку нескольким семьям. Губернатор Ширака не связывает этот факт с местными выборами, считая их нормальным, рутинным,  регулярным процессом.
Как  передает Арменпресс, губернатор Ширака Ованес Арутюнян, который является   кандидатом от партии "Гражданский договор", возглавляющим партийный список на выборах в Гюмри после выполнения своего гражданского долга на избирательном участке 31/05, отвечая на вопросы журналистов, отметил что оказание поддержки - это нормальный процесс. В данный момент неуместно спекулировать, так как региональная администрация всегда оказывала финансовую поддержку.
Выступая перед журналистами, губернатор также сказал, что правящая сила должна сделать все возможное, чтобы выборы прошли нормально и без проблем. На вопрос «какие силы - ваши соперники?», губернатор ответил: «Все».
Комментируя кадровые изменения, по некоторым слухам, происходящие в муниципалитете Гюмри накануне выборов, губернатор заявил, что гаданием он не занимается. «Вы предлагаете мне исключить то, о чем нет разговоров», - сказал губернатор.
12 октября решением Никола Пашиняна, исполняющим обязанности главы общины Гюмри назначен начальник отдела градостроительства администрации Ширакской области Альберт Маргарян. В последующие дни исполняющий обязанности мэра уволил несколько человек, занимавших дискреционные должности.
В  Гюмри проходят пропорциональные выборы (победит кандидат, возглавивший список от той силы, которая наберет наибольшее количество голосов). В борьбу  вступили: блок партий «Айракахак» («Город отцов»), партия «Достойный путь», Республиканская партия Армении, партия "Гражданский договор", Национально-христианская партия "Зартонк" («Пробуждение»), Коммунистическая партия Армении, блок партий "Гюмри сможет!", социальная партия "Альянс Баласанян", партия "Тасибóв" ("С достоинством!"), "Страна жизни»