ՀՀ նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Իռլանդիայի նորանշանակ դեսպան Մարտինա Ֆինեյը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հոկտեմբերի 19-ին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իռլանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարտինա Ֆինեյը (նստավայրը՝ Սոֆիա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է հայ-իռլանդական հարաբերությունների հետագա ամրապնդումն ու երկկողմ օրակարգի ընդլայնումը և ընդգծել, որ նախագահական ինստիտուտը պատրաստ է լիազորությունների սահմաններում աջակցել փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
Դեսպան Մարտինա Ֆինեյը նշել է, որ իր երկիրը ևս շահագրգռված է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ և պատրաստակամություն է հայտնել իր անձնական ներդրումն ունենալ:
Ըստ աղբյուրի՝ ընդգծելով, որ երկու երկրները հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ ունեն՝ զրուցակիցները մասնավորապես հեռանկարային են համարել բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը: Առանձնահատուկ կարևորվել է մշակութային կապերի սերտացման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող և ընդհանրություններն արտացոլող միջոցառումների կազմակերպման հեռանկարներին:

Newly appointed Ambassador of Ireland Martina Finney presents credentials to Armenian President
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ireland to the Republic of Armenia Martina Finney (residence in Sofia) presented her credentials to President Armen Sarkissian.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, congratulating the newly appointed Ambassador on the assumption of the mission, President Sarkissian stressed the importance of further strengthening the Armenian-Irish relations and expanding the bilateral agenda, emphasizing that the Presidential Institute is ready to support the initiatives aimed at developing cooperation within the limits of its powers.
Ambassador Martina Finney noted that her country is interested in deepening cooperation with friendly Armenia and expressed readiness to make her personal contribution.
Emphasizing that the two countries have a great potential for deepening relations, the interlocutors particularly considered the cooperation in the fields of high technologies, artificial intelligence, biotechnologies. The implementation of steps to strengthen cultural ties was especially emphasized. In this context, the sides referred to the prospects of organizing events presenting the historical and cultural heritage of the two peoples.