Խորհրդարանական ձևաչափի զարգացումը ՀԱՊԿ -ում Հայաստանի առաջնահերթություններից է. Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ խորհրդարանական դիվանագիտության ներուժի զարգացումը՝ անվտանգության միասնական և անբաժանելի տարածք կառուցելու ուղղությամբ շարժվելու, միջազգային կազմակերպությունների և վեհաժողովների հարթակներում երկխոսություն կառուցելու համար ՀԱՊԿ-ում նախագահության օրոք Հայաստանի Հանրապետության հայտարարած առաջնահերթություններից է: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը` մեկնաբանելով ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի և միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից՝  վկայակոչելով ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտոնական կայքը, ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ 2022 թվականին ՀԱՊԿ նախագահության ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունները ներառում են նաև ՀԱՊԿ խորհրդարանական հարթության հետագա ինստիտուցիոնալացմանն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկումը, ազգային անվտանգության ապահովման ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների մոտարկման և ներդաշնակեցման շարունակական ջանքերը՝ հաշվի առնելով նոր մարտահրավերներն ու սպառնալիքները:

The development of parliamentary format in the CSTO is one of priorities of Armenia. Hakob Arshakyan
The development of parliamentary format in the CSTO is one of priorities of Armenia. Hakob
Arshakyan
YEREVAN, 20 OCTOBER, ARMENPRESS. The development of the potential of the CSTO parliamentary diplomacy for moving in the direction of establishment of common and indivisible area, establishment of dialogue in the platforms of international organizations and assemblies is one of the priorities of the Presidency of the Republic of Armenia at the CSTO, Deputy President of the National Assembly of Armenia Hakob Arshakyan announced, commenting the results of the session of the permanent committee of political issues and international cooperation.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly of Armenia, citing the official website of the Parliamentary Assembly of the CSTO, according to the Deputy President of the National Assembly of Armenia, during 2022 the Presidency of Armenia at the CSTO includes also taking measures aimed at further institutionalisation of the CSTO parliamentary platform, the continuous efforts of approximation and harmonisation of national legislations of the CSTO member states in the field of ensuring national security, taking into account new challenges and threats.