Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը փայլուն է հանդես եկել Չեխիայի «Մորավյան աշուն» փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեծ հաջողությամբ է ելույթ ունեցել «Մորավյան աշուն» (Moravský podzim) 51-րդ միջազգային փառատոնում՝ եզրափակիչ համերգով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 17-ին Բռնոյի Յանաչեկի անվան  թատրոնում, որը լեփ-լեցուն է եղել, նվագախումբը մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ ներկայացրել է բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից կազմված ծրագիր: Հնչել են Տիգրան Մանսուրյանի ‹‹... and then I was in time agai›› ստեղծագործությունը՝ ալտի և կամերային նվագախմբի համար, Ավետ Տերտերյանի Սիմֆոնիա թիվ 3 և Արամ Խաչատրյանի Սիմֆոնիա թիվ 2 գործերը:
Ֆիլհարմոնիկի համերգը նվիրված է եղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-ամյակին: «Հանդիսատեսը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց… Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի ելույթը: Նվագախումբը նվագում էր մեծ ոգևորությամբ և առավելագույնս կենտրոնացած՝ կատարման մեջ ներդնելով իր ողջ էներգիան ու խանդավառությունը: Համերգի ավարտին հանդիսատեսը չխնայեց ծափողջույնները: Բռնոյի միջազգային երաժշտական փառատոնը եզրափակվեց ազդեցիկ և պատվով»,- նշել է երաժշտագետ Կարլա Հոֆմաննովան:
Փառատոնի կազմակերպիչների խոսքով՝ հայկական երաժշտությունն այս տարվա «Մորավյան աշուն» փառատոնի գլխավոր թեմաներից մեկն է եղել: Համերգից հետո, Բռնոյի Ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Մարի Կուչերովան ասել է, որ հրավիրելով Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկին՝ իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցում Հայաստանին, որպես երաժշտական հարուստ ավանդույթներով երկրի, հատկապես, երբ Հայաստանի Հանրապետությունն այս տարի նշում է իր անկախության 30-ամյակը:
Համավարակով պայմանավորված՝ միջազգային շրջագայությունների սահմանափակումների չեղարկումից հետո Ֆիլհարմոնիկը երկրորդ անգամ էր արտերկրում: Նվագախմբի առաջին համերգը կայացել է հոկտեմբերի 6-ին՝ Իտալիայի Հանրապետությունում՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցելության կապակցությամբ: Համերգը տեղի է ունեցել Հռոմում՝ Իտալիայի նախագահի նստավայր "Palazzo Del Quirinale"-ում։ Հնչել են Կոմիտաս վարդապետի ստեղծագործությունները, Մանսուրյանի Ռոմանսը` ջութակի և լարայինների համար, Մոցարտի Դաշնամուրի թիվ 23 կոնցերտը և Ֆրանչեսկո Մալիպիերոյի «Հայաստան» ստեղծագործությունը` գրված ջութակի և դաշնամուրի համար։ Մենակատարներն են եղել դաշնակահարուհի Մայա Օհանյանը և ջութակահարուհի Սոնիկ Չաքրյանը: Համերգը ղեկավարել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:

Национальный филармонический оркестр блестяще выступил на проходящем в Чехии фестивале «Моравская осень»
Национальный филармонический оркестр блестяще выступил на проходящем в Чехии
фестивале «Моравская осень»
Национальный филармонический оркестр Армении блестяще выступил на заключительном концерте на 51-м Международном фестивале «Моравская осень» (Moravský podzim).
Как передает «Арменпресс», 17 октября в театре Яначека в Брно, при полном аншлаге, оркестр под руководством маэстро Эдуарда Топчяна представил программу, составленную исключительно из произведений армянских композиторов. Были исполнены произведения Тиграна Мансуряна, Авета Тертеряна и Арама Хачатуряна.
Выступление оркестра была посвящено 30-летию Независимости Республики Армения. «Зрители с большим энтузиазмом встретили выступление посла Армении в Чехии Ашота Овакимяна. Оркестр играл с большим энтузиазмом и максимальной концентрацией, вкладывая в исполнение всю свою энергию и энтузиазм. По окончании концерта публика не жалела аплодисментов. Международный музыкальный фестиваль в Брно завершился внушительно и достойно», - заявила музыковед Карла Хофманова.
По словам организаторов фестиваля, армянская музыка стала одной из главных тем фестиваля «Моравская осень» этого года. После концерта директор Филармонии Брно Мария Кучерова сказала, что, приглашая Национальный филармонический оркестр Армении, они дают дань уважения Армении как стране с богатыми музыкальными традициями, особенно в этом году, когда Республика Армения отмечает свое 30-летие.
Национальный филармонический оркестр Армении после снятия ограничений в связи с пандемией выехал за рубеж на гастроли уже во второй раз. Первый концерт оркестра состоялся 6 октября в Итальянской Республике по случаю официального визита президента Республики Армения Армена Саргсяна. Концерт прошел в Риме, в резиденции президента Италии «Палаццо дель Квиринале». Были исполнены произведения Комитаса, Мансуряна, Моцарта, Франческо Малипьеро. Солистами выступили пианистка Майя Оганян и скрипачка Соник Чакрян. Концерт провел художественный руководитель, главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.