Ադրբեջանը թաքցնում է գերիների իրական թիվն ու պահման վայրերը . ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փոխնախագահը հանդիպել են
Ադրբեջանը թաքցնում է գերիների իրական թիվն ու պահման վայրերը . ՀՀ ԱԳ
նախարարն ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի փոխնախագահը հանդիպել են
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնիեի գլխավորած պատվիրակությանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ն, այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Կարևորելով ԿԽՄԿ իրականացրած աշխատանքները՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է կազմակերպության առանձնահատկությունը՝ որպես չեզոք, անկողմնակալ կառույցի, որը 1992 թվականից գործունեություն է ծավալում թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ-ում և Արցախում ԿԽՄԿ-ի առաքելության իրականացմանը՝ երեք տասնամյակ ի վեր գոյություն ունեցող աշխատակարգի համաձայն:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է ԿԽՄԿ՝ որպես Արցախում այս պահին ներկա միակ միջազգային կառույցի գործունեության անհրաժեշտությունը՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած բնակչությանն օժանդակություն ցուցաբերելու համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ  շարունակում է առաջնային խնդիր մնալ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ վերադարձի հարցը։ Խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության պահանջները՝ Ադրբեջանը շարունակում է արհեստական խոչընդոտներ ստեղծել գերիների վերադարձի հարցում։
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ չնայած հայկական կողմի ներկայացրած ապացույցներին՝ Ադրբեջանը թաքցնում է գերիների իրական թիվն ու պահման վայրերը, ինչը լուրջ հիմքեր է ստեղծում ենթադրելու, որ առկա է բռնի անհետացումների իրավիճակ։
ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու իր օժանդակությունը ՀՀ իշխանություններին՝ հետպատերազմյան իրավիճակում ստեղծված հումանիտար խնդիրները հաղթահարելու նպատակով:

Azerbaijan hides real number and place of detention of captives – Armenian FM receives ICRC Vice-President
Azerbaijan hides real number and place of detention of captives – Armenian FM receives ICRC
Vice-President
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received the delegation led by the Vice President of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Gilles Carbonnier, ARMENPRESS was informed from the press servic eof the MFA Armenia.
Highlighting the work done by the ICRC, Ararat Mirzoyan emphasized the organization's uniqueness as a neutral, impartial body that has been active in both Armenia and Artsakh since 1992. The Armenian FM stressed the readiness of the Armenian side to continue supporting the implementation of the ICRC mission in Armenia and Artsakh, in accordance with the three-decade-old agenda.
During the meeting, in the context of providing assistance to the population of Artsakh affected by the Azerbaijani aggression, the activities of the ICRC was stressed as the only international organization present in Artsakh.
Minister Mirzoyan stressed that the issue of immediate return of prisoners of war and civilian hostages remains a priority. In violation of the Geneva Convention and the requirements of the November 9, 2020 declaration, Azerbaijan continues to create artificial obstacles for the return of the captives.
Ararat Mirzoyan also noted that despite the evidence presented by the Armenian side, Azerbaijan hides the real number of captives and places of their detention, which creates serious grounds for assuming that there are cases of forced disappearance.
The ICRC delegation expressed its readiness to continue its assistance to the Armenian authorities in overcoming the humanitarian problems created in the post-war situation.