ՀՀ ԱԳ նախարարն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենն անդրադարձել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդրին
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենն անդրադարձել են Ադրբեջանի
վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային ժառանգության
պաշտպանության խնդրին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 11-ին Փարիզում հանդիպում է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Օդրի Ազուլեին պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենը գոհունակություն են հայտնել տարիների ընթացքում Հայաստանի ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես գործադրել է առավելագույն ջանքերը՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված իր կարևոր առաքելությունն իրականացնելու գործում։ Այդ համատեքստում նա ընդգծել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդում 2021-2025 թվականների համար Հայաստանի անդամակցության թեկնածությունը բխում է նաև այդ ջանքերի արդյունավետության բարձրացման նկատառումներից։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության խնդրին։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ համամարդկային մշակութային ժառանգության մասը կազմող Արցախի հայկական պատմամշակութային կոթողների՝ Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման պայմաններում միջազգային հանրության կողմից կանխարգելիչ քայլերի իրականացումը ուղղակի հրամայական է։
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ ներգրավվածության, մասնավորապես՝ «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում տարածաշրջան անկախ գնահատման առաքելություն ուղարկելու Գլխավոր տնօրենի առաջարկի իրականացման կարևորությունը։

Глава МИД Армении и генеральный директор ЮНЕСКО обсудили вопросы защиты армянского культурного наследия
Глава МИД Армении и генеральный директор ЮНЕСКО обсудили вопросы защиты
армянского культурного наследия
11 ноября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в Париже встретился с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД РА, Арарат Мирзоян поздравил Одри Азуле с переизбранием. Министр иностранных дел Республики Армения и генеральный директор ЮНЕСКО выразила удовлетворение плодотворным сотрудничеством между Арменией и ЮНЕСКО на протяжении уже многих лет.
Арарат Мирзоян отметил, что Армения всегда прилагала все усилия, чтобы содействовать ЮНЕСКО в выполнении ее миссии, основанной на общих ценностях в области образования, науки и культуры. В этом контексте он подчеркнул, что кандидатура Армении в члены Исполнительного совета ЮНЕСКО на 2021-2025 годы исходит из рассмотрения вопроса о повышении эффективности этих усилий.
В ходе встречи был затронут вопрос защиты армянского исторического, культурного и религиозного наследия оставшегося на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после войны. Арарат Мирзоян подчеркнул, что в условиях умышленного уничтожения и искажения идентичности осуществление превентивных шагов со стороны международного сообщества является императивом.
В этом контексте министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость реализации предложения генерального директора о направлении в регион независимой оценочной миссии в рамках Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта.
В этом контексте глава МИД Армении подчеркнул важность реализации предложения генерального директора направить в регион миссию независимой оценки в рамках Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта».