Հայաստանի 5 համայնքների ՏԻՄ ընտրություններում մասնակցությունը ժամը 11-ի նախնական տվյալներով 10.30 տոկոս է
Հայաստանի 5 համայնքների ՏԻՄ ընտրություններում մասնակցությունը ժամը 11-ի
նախնական տվյալներով 10.30 տոկոս է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանավան, Կապան, Իջևան, Արզնի և Լերմոնտովո համայնքներում նոյեմբերի 14-ին անցկացվող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում ժամը 11։00-ի դրությամբ մասնակցել է այդ համայնքներում ընտրելու իրավունք ունեցողների ընդհանուր 80 798 թվի 10.30 տոկոսը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքից։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների համամասնական ընտրակարգով ընտրություններ են նոյեմբերի 14-ին անցկացվում Ստեփանավան, Կապան և Իջևան համայնքներում, իսկ Արզնի և Լերմոնտովո համայնքներում անցկացվում են մեծամասնական ընտրակարգով  հերթական ընտրություններ: Արզնի համայնքում ընթանում է ավագանու անդամի ընտրություն, Լերմոնտովոյում ՝համայնքի ղեկավարի և ավագանու անդամի ընտրություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնկան ընտրական հանձնաժողովից, նշված ընտրություններն անցկացնելու համար կազմավորվել են ընդհանուր թվով 99 տեղամասեր:
Առավոտյան՝ ժամը 8.00-ին, ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով բացվել են ընտրությունների համար ձևավորված բոլոր 99 ընտրական տեղամասերը և ընդունել առաջին ընտրողներին: ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման նպատակով օգտագործվում է 167 տեխնիկական սարքավորում:
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 8 տեղական հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև քվեարկության օրն ընտրությունների և քվեարկության վերաբերյալ լուսաբանում իրականացնելու համար հավատարմագրվել են 20 զանգվածային լրատվության միջոցներ:

По предварительным данным на 11 часов, явка на выборах ОМС 5 общин Армении составила 10,30 процентов
По предварительным данным на 11 часов, явка на выборах ОМС 5 общин Армении
составила 10,30 процентов
По состоянию на 11:00 часов 14 ноября, в общинах Степанаван, Капан, Иджеван, Арзни и Лермонтово в выборах Органов местного самоуправления приняли участие 10,30 процентов от общего числа имеющих право голоса в этих общинах — 80 798 человек.
Об этом  Арменпресс  стало известно с сайта Центральной избирательной комиссии Республики Армения.
В Капане проголосовало 17,25 процентов от 31 644 избирателей, в Иджеване 6 процентов из 33 090 избирателей, в Степанаване 5,70 процентов из 13 333 избирателей, в Лермонтово 5,01 процентов из 679 избирателей и в Арзни –  4% из 2 052 избирателей.
Пропорциональные выборы в Органы местного самоуправления проходят 14 ноября в общинах Республики Армения - Степанаван, Капан-Иджеван, а в общинах Арзни-Лермонтово очередные выборы проводятся по мажоритарной системе. В общине Арзни   проходят выборы члена Совета старейшин, в Лермонтово – выборы главы общины и члена Совета старейшин.
Для проведения вышеуказанных выборов было сформировано всего 99 избирательных участков.
В 8.00 часов утра все 99 избирательных участков, созданных для выборов, были открыты — в соответствии с Избирательным кодексом РА для приема первых избирателей. Для электронной регистрации избирателей на местных выборах задействовано 167 технических устройств.
Для выполнения наблюдательской миссии за выборами были аккредитованы 8 местных общественных организаций, а также аккредитованы 20 средств массовой информации — для освещения хода выборов.