Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցները Թեհրանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը դատապարտում Է Միացյալ Նահանգների կողմից նախօրյակին սահմանված նոր պատժամիջոցներն իրանական կողմի նկատմամբ: Նոյեմբերի 19-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իրանն ԱՄՆ-ի կողմից նոր պատժամիջոցները դիտում Է որպես (Միացյալ Նահանգների նախկին նախագահ Դոնալդ) Թրամփի առավելագույն ճնշման ձախողված քաղաքականության շարունակություն <…>, դատապարտում Է դրանք եւ այդ ճնշումը համարում Է անօրինական»,- մեջբերում Է նրա խոսքը գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
Նոյեմբերի 18-ին ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ Է սահմանել Իրանի Emennet Pasargad կիբեռընկերության եւ դրա վեց աշխատակիցների նկատմամբ՝ Վաշինգտոնի տեսակետով ԱՄՆ-ի՝ 2020 թվականի նախագահական ընտրությունների վրա ազդելու՝ տեղ գտած փորձի համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МИД Ирана осудил новые санкции США в отношении Тегерана
Тегеран осуждает введенные накануне Соединенными Штатами новые санкции в отношении иранской стороны. Как передает Арменпресс, об этом заявил в пятницу официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде.
"Иран рассматривает новые санкционные меры со стороны США как продолжение неудавшейся политики максимального давления [бывшего американского президента Дональда] Трампа <...>, осуждает их и считает это действие незаконным", - цитирует его пресс-служба ведомства.
В четверг США ввели санкции в отношении иранской киберкомпании Emennet Pasargad и шести ее сотрудников за имевшую место, с точки зрения Вашингтона, попытку повлиять на американские президентские выборы 2020 года.