Սյունիքի մարզում կառուցվում է 7 այլընտրանքային ճանապարհ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզում 7 այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցվում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ, մասնավորապես ճանապարհներ են կառուցվում Շուռնուխ, Որոտան, Բարձրավան, Գեղանուշ, Ճակատեն համայնքներում:
«Բացի, այդ Վերին Խոտանան գյուղը շրջանցող ճանապարհ ենք կառուցում, որպեսզի բեռնատարները գյուղով չանցնեն»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանից հետաքրքրվեց Սյունիքի մարզի ճանապարհների կառուցման ընթացքից:
Գնել Սանոսյանը ասաց, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհը ամբողջովին պատրաստ է:
«Տաթև-Աղվանի հիմնական հատվածը` նույն M2-ին ոչնչով չի զիջում, որոշ հատվածներում նաև լայն է: Գլխավոր դժվարությունը Տաթևի ձորի որոշակի հատվածներում է` Տաթև-Լծեն ճանապարհը դրա համար է կառուցվում, որպեսզի այդ հատվածը և շրջանցենք, և ավելի կարճ դուրս գանք դեպի Սիսիան: Մյուս ճանապարհների վրա ևս աշխատանքներ են ընթանում բավականին ակտիվ կերպով»,- ասաց Սանոսյանը:

В Сюникской области строят 7 альтернативных дорог
ЕРЕВАН, 25 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В Сюникской области строятся 7 альтернативных дорог. Как сообщает «Арменпресс», на заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян отметил, что, в частности, дороги строятся в общинах Шурнух, Воротан, Бардзраван, Гегануш, Чакатен.
«Кроме того, мы строим дорогу в обход села Верин Хотана, чтобы грузовики не проезжали через село», - сказал премьер.
Пашинян поинтересовался у министра территориального управления и инфраструктуры РА Гнела Саносяна о ходе строительства дорог в Сюникской области.
Гнел Саносян сказал, что дорога Татев-Агван полностью готова.
«Основная часть Татев-Агвана не уступает тому же М2, в некоторых местах широкая. Основная трудность - отдельные участки ущелья Татев-Дзор. Достаточно активно ведутся работы на других дорогах», - сказал Саносян.