Սյունիքի մարզում կառուցվում է 7 այլընտրանքային ճանապարհ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզում 7 այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցվում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ, մասնավորապես ճանապարհներ են կառուցվում Շուռնուխ, Որոտան, Բարձրավան, Գեղանուշ, Ճակատեն համայնքներում:
«Բացի, այդ Վերին Խոտանան գյուղը շրջանցող ճանապարհ ենք կառուցում, որպեսզի բեռնատարները գյուղով չանցնեն»,- նշեց վարչապետը:
Փաշինյանը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանից հետաքրքրվեց Սյունիքի մարզի ճանապարհների կառուցման ընթացքից:
Գնել Սանոսյանը ասաց, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհը ամբողջովին պատրաստ է:
«Տաթև-Աղվանի հիմնական հատվածը` նույն M2-ին ոչնչով չի զիջում, որոշ հատվածներում նաև լայն է: Գլխավոր դժվարությունը Տաթևի ձորի որոշակի հատվածներում է` Տաթև-Լծեն ճանապարհը դրա համար է կառուցվում, որպեսզի այդ հատվածը և շրջանցենք, և ավելի կարճ դուրս գանք դեպի Սիսիան: Մյուս ճանապարհների վրա ևս աշխատանքներ են ընթանում բավականին ակտիվ կերպով»,- ասաց Սանոսյանը:

7 alternative roads under construction in Syunik
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. 7 alternative roads are under construction in Syunik Province’s Shurnukh, Vorotan, Bardzravan, Geghanush and Tchakaten, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
“In addition to that we are also building a bypass road for Verin Khotanan village so that cargo vehicles don’t pass through the village,” he said.
PM Pashinyan then asked Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan to brief on the construction process. Sanosyan said that the Tatev-Aghvani road is completely ready.
He said that not only is the new road as good as M2, but in some parts it’s even wider. “The main difficulty is in some parts of the Tatev gorge and that’s why we are building the Tatev-Ltsen road, so that we bypass that section and have a shortcut to Sisian. Rather active construction works are ongoing in other roads too,” Sanosyan said.