Մեր գնահատականն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք. Փաշինյանը՝ Պուտինի և Ալիևի հետ հանդիպմանը
Մեր գնահատականն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք.
Փաշինյանը՝ Պուտինի և Ալիևի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում 2020-ի նոյեմբերի 9-ի զինադադարից հետո տեղակայված ռուսական խաղաղարար ուժերը և առհասարակ Ռուսաստանի Դաշնությունն առանցքային դեր են խաղում Արցախում և ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին Սոչիում ընթացող Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ, այդուհանդերձ, իրավիճակը այնքան կայուն չէ, որքան ցանկալի կլիներ:
Հայաստանի վարչապետը հիշեցրել է, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո երկու կողմից տասնյակ զոհեր են եղել, միջադեպեր են գրանցվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, իսկ 2021 թվականի մայիսի 12-ից ճգնաժամային իրավիճակ է հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո:
«Ակնհայտ է, որ ռուսաստանյան խաղաղապահները և Ռուսաստանի Դաշնությունն առանցքային դեր են խաղում Լեռնային Ղարաբաղում և ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման մեջ: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ, ցավոք, իրավիճակը այնքան կայուն չէ, որքան կուզեինք: 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից հետո երկու կողմից զոհվել է մի քանի տասնյակ մարդ, միջադեպեր լինում են ե՛ւ Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ այս տարվա մայիսի 12-ից փաստացի ճգնաժամային իրավիճակ է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին, և մեր գնահատականն այն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանները սահմանազատված և սահմանագծված չեն, բայց պետական սահման գոյություն ունի, և դա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքն է», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Our assessment is that Azerbaijani troops have invaded Armenia’s sovereign territory - Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. The Russian peacekeeping forces deployed in Nagorno Karabakh after the November 9, 2020 ceasefire, and Russian Federation in general, play a key role in stabilizing the situation in Artsakh and the region as a whole, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia NIkol Pashinyan said at the trilateral meeting with the Presidents of Russia and Azerbaijan in Sochi.
The Prime Minister of Armenia reminded that since November 9, 2020, there have been dozens of casualties from both sides, incidents have been registered in the Nagorno Karabakh conflict zone, and since May 12, 2021, there is a crisis situation on the Armenian-Azerbaijani border, following the invasion of the Azerbaijani forces into the sovereign territory of the Republic of Armenia.
“It is obvious that the Russian peacekeepers and the Russian Federation play a key role in stabilizing the situation in Nagorno Karabakh and the region in general. But I want to emphasize that, unfortunately, the situation is not as stable as we would like. Dozens of people have been killed from both sides since November 9, 2020. There have been incidents in both Nagorno Karabakh, and since May 12 this year, there has been a crisis also on the Armenian-Azerbaijani border, and our assessment is that the Azerbaijani troops have invaded the sovereign territory of Armenia. Of course, the borders of Armenia and Azerbaijan are not demarcated and delimited, but the state border exists, it is the sovereign territory of the Republic of Armenia”, Pashinyan emphasized.