Մեր գնահատականն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք. Փաշինյանը՝ Պուտինի և Ալիևի հետ հանդիպմանը
Մեր գնահատականն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք.
Փաշինյանը՝ Պուտինի և Ալիևի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում 2020-ի նոյեմբերի 9-ի զինադադարից հետո տեղակայված ռուսական խաղաղարար ուժերը և առհասարակ Ռուսաստանի Դաշնությունն առանցքային դեր են խաղում Արցախում և ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին Սոչիում ընթացող Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ, այդուհանդերձ, իրավիճակը այնքան կայուն չէ, որքան ցանկալի կլիներ:
Հայաստանի վարչապետը հիշեցրել է, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո երկու կողմից տասնյակ զոհեր են եղել, միջադեպեր են գրանցվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, իսկ 2021 թվականի մայիսի 12-ից ճգնաժամային իրավիճակ է հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո:
«Ակնհայտ է, որ ռուսաստանյան խաղաղապահները և Ռուսաստանի Դաշնությունն առանցքային դեր են խաղում Լեռնային Ղարաբաղում և ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման մեջ: Բայց ես ուզում եմ ընդգծել, որ, ցավոք, իրավիճակը այնքան կայուն չէ, որքան կուզեինք: 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից հետո երկու կողմից զոհվել է մի քանի տասնյակ մարդ, միջադեպեր լինում են ե՛ւ Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ այս տարվա մայիսի 12-ից փաստացի ճգնաժամային իրավիճակ է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին, և մեր գնահատականն այն է, որ Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանները սահմանազատված և սահմանագծված չեն, բայց պետական սահման գոյություն ունի, և դա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքն է», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Наша оценка такова, что войска Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении: Пашинян
Российские миротворческие силы, дислоцированные в Нагорном Карабахе после прекращения огня 9 ноября 2020 года, и Российская Федерация играют ключевую роль в стабилизации ситуации в Арцахе и регионе в целом.  Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время встречи Пашинян-Путин-Алиев в Сочи, подчеркнув, что, тем не менее, ситуация не так стабильна, как хотелось бы.
Премьер-министр Армении напомнил, что с 9 ноября 2020 года с обеих сторон были десятки жертв, зарегистрированы инциденты в зоне нагорно-карабахского конфликта, а с 12 мая 2021 года вследствие вторжения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении наблюдается кризис на армяно-азербайджанской границе.
«Очевидно, что российские миротворцы и Российская Федерация играют ключевую роль в стабилизации ситуации в Нагорном Карабахе и в регионе в целом. Но хочу подчеркнуть, что, к сожалению, ситуация не столь стабильная, как хотелось бы. После 9 ноября прошлого года несколько десятков людей погибли с обеих сторон, инциденты случаются и в Нагорном Карабахе, а с 12 мая этого года мы имеем фактически кризисную ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Наша оценка такова, что войска Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении. Конечно, границы между Арменией и Азербайджаном не делимитированы, но государственная граница существует и это суверенная территория Республики Армения», - подчеркнул Никол Пашинян.