ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Թուրքիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են զարգացումները Կովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Ռիգայում՝ ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների գագաթնաժողովի շրջանակում Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ քննարկել է կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման մտադրության մասին Բլինկենը դեռևս հանդիպումից առաջ ասել էր լրագրողների համար իր հայտարարության ընթացքում:
«Երկուսս էլ կարևորում ենք տարբեր հարցերում մեր տեսակետները համեմատելը, այդ թվում և իրադրությունն Ուկրաինայում և Ուկրաինայի շուրջ, Արևմտյան Բալկաններում, ինչպես նաև Կովկասում և մի շարք այլ ոլորտներում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տարբեր հարցերի շուրջ ԱՄՆ և Թուրքիայի միջև տարվող կարևոր աշխատանքին ու համագործակցությանը»,- հայտնել էր Բլինկենը:
Հանդիպման ավարտից հետո «Թվիթեր»-ի էջում գրառում է կատարել Չավուշօղլուն՝ նշելով. «Պետքարտուղար Բլինկենի հետ քննարկեցինք զարգացումները Եթովպիայում, Ուկրաինայում, Սիրիայում և Կովկասում, ինչպես նաև խոսեցինք երկկողմ հարաբերությունների մասին»:

Блинкен и Чавушоглу обсудили ситуацию на Кавказе
В рамках саммита министров иностранных дел НАТО в Риге госсекретарь США Энтони Блинкен обсудил с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу развития на Кавказе. Как сообщает Арменпресс, о таком намерении Блинкен заявил журналистам перед встречей.
«Мы оба считаем важным сопоставления наших взглядов по различным вопросам, включая ситуацию в Украине, вокруг Украины, на Западных Балканах, а также на Кавказе и в ряде других областей, с особым акцентом на важную работу между США и Турцией и сотрудничество в различных сферах», - сказал Блинкен.
После встречи Чавушоглу сделал запись на своей странице в Twitter, отметив: «Обсудили с госсекретарем Блинкеном события в Эфиопии, Украине, Сирии и на Кавказе, также мы поговорили о двусторонних отношениях».