ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Թուրքիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են զարգացումները Կովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Ռիգայում՝ ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների գագաթնաժողովի շրջանակում Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ քննարկել է կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման մտադրության մասին Բլինկենը դեռևս հանդիպումից առաջ ասել էր լրագրողների համար իր հայտարարության ընթացքում:
«Երկուսս էլ կարևորում ենք տարբեր հարցերում մեր տեսակետները համեմատելը, այդ թվում և իրադրությունն Ուկրաինայում և Ուկրաինայի շուրջ, Արևմտյան Բալկաններում, ինչպես նաև Կովկասում և մի շարք այլ ոլորտներում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով տարբեր հարցերի շուրջ ԱՄՆ և Թուրքիայի միջև տարվող կարևոր աշխատանքին ու համագործակցությանը»,- հայտնել էր Բլինկենը:
Հանդիպման ավարտից հետո «Թվիթեր»-ի էջում գրառում է կատարել Չավուշօղլուն՝ նշելով. «Պետքարտուղար Բլինկենի հետ քննարկեցինք զարգացումները Եթովպիայում, Ուկրաինայում, Սիրիայում և Կովկասում, ինչպես նաև խոսեցինք երկկողմ հարաբերությունների մասին»:

The US Secretary of State and the Turkish FM discuss developments in the Caucasus
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. US Secretary of State Antony Blinken discussed developments in the Caucasus with Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu in the sidelines of the NATO Foreign Ministers' Summit in Riga.
“"We both attach importance to comparing our views on various issues, including the situation in and around Ukraine, in the Western Balkans, as well as in the Caucasus, and in a number of other areas, with particular emphasis on US-Turkey collaboration and cooperation on various issues." ARMENPRESS reports, Blinken said.
After the meeting, Çavuşoğlu made a note on his Twitter page, noting: "We discussed with Secretary Blinken the developments in Ethiopia, Ukraine, Syria and the Caucasus, as well as we talked about bilateral relations."