Արցախում նոյեմբերին ծնունդների աճ է գրանցվել՝ մոտենալով մինչև պատերազմն ունեցած ցուցանիշներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունում նոյեմբերին 178 ծնունդ է գրանցվել. Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծում է, որ այս թիվը նախորդ ամիսների համեմատ ռեկորդային է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի նախագահն այս մասին հայտնել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ:
«Հետպատերազմյան մեծ դժվարությունների հաղթահարման այս փուլում հերթական կարևոր իրադարձությանն եմ ցանկանում անդրադառնալ. նոյեմբեր ամսվա ընթացքում Արցախում 178 ծնունդ է գրանցվել։ Նախորդ ամիսների համեմատ` այդ թիվը ռեկորդային է և ամենամոտը մինչև պատերազմն ունեցած ցուցանիշներին։  Մեր հաջողությունների իրական գրավականը ժողովրդագրական աճն է։ Ուզում եմ հավաստիացնել, որ Արցախի կառավարությունը ջանք ու եռանդ չի խնայելու տարբեր ծրագրերի միջոցով Արցախում ապրող հայության բնական և մեխանիկական աճը խթանելու համար։  Անհոգ մանկություն մեր բոլոր բալիկներին, իսկ նորածինները թող Հայրենիքի հարատևման ու խաղաղության խորհրդանիշը դառնան»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

STEPANAKERT, DECEMBER 3, ARMENPRESS. 178 babies were born in Artsakh in November, a figure described by President Arayik Harutyunyan as a “record” number compared to the previous months.
“In this stage of overcoming the great post-war difficulties, I’d like to address another important event: In November, 178 births were recorded in Artsakh. Compared to the previous months this is a record number and the closest to the pre-war figures. The true guarantee for our successes is demographic growth,” the president said in a statement, adding that his government will spare no effort to encourage population growth.
“I wish carefree childhood to all our children, and may the newborns become the symbol of our homeland’s eternity and peace,” he added.