Ահաբեկիչներն ակտիվացել են ամբողջ Սիրիայում. Ռուսաստանի հատուկ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ահաբեկիչներն ակտիվացել են ոչ միայն երկրի հյուսիսում, այլեւ գործնականում ամբողջ Սիրիայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է սիրիական կարգավորման հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտեւը:
Դեկտեմբերի 21-ին Նուր-Սուլթանում մեկնարկել են Սիրիայի իրադրության կարգավորման շուրջ «Աստանայի ձեւաչափով» բանակցությունները:
Կոնսուլտացիաների մասնակիցները, որոնք տեւելու են երկու օր, կընդունեն երաշխավոր երկրների՝ Իրանի, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի, ինչպես նաեւ Սիրիայի կառավարության, Սիրիայի զինված ընդդիմության եւ ՄԱԿ-ի պատվիրակությանը:
«Չի կարող չանհանգստացնել այն, որ վերջին ժամանակներս ակտիվացել են ահաբեկչական խմբավորումները ոչ միայն Սիրիայի հյուսիսում, այլեւ գործնականում ամբողջ երկրի տարածքում»,-Լավրենտեւն ասել Է լրագրողներին: Հատուկ ներկայացուցիչը նաեւ նշել Է, որ ակտիվացումը վերաբերում Է նաեւ ԻՊ-ի ահաբեկչական խմբավորումներին:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ ակնկալում Է մանրամասնորեն քննարկել ահաբեկչական խմբավորումների նկատմամբ հակազդումն ակտիվացնելու տարբերակները եւ շահագրգիռ բոլոր կողմերի ջանքերի միավորումը: Իդլիբը, որը գտնվում Է Սիրիայի հյուսիսում, Սիրիայի միակ տարածաշրջանն Է, որի զգալի մասն առաջվա պես մնում Է ելուզակային կազմավորումների ձեռքին: 2017 թվականին այնտեղ ստեղծվել Է ապաԷսկալացման հյուսիսային գոտի, որտեղ տեղափոխվել են ծայրահեղականները՝ հրաժարվելով զենքը վայր դնել Դամասկոսի Արեւելյան Գուտայի արվարձանում եւ երկրի հարավային մարզերում:
Նահանգի տարածքում գտնվում են թուրքական բանակի դիտորդական կետեր, եւ ՌԴ-ի ու Թուրքիայի նախագահների միջեւ պայմանավորվածությունների համաձայն, որոնք ձեռք են բերվել 2020 թվականի մարտի 5-ին Մոսկվայում, երկու երկրների զինվորականներն Իդլիբում անցկացնում են համատեղ պարեկություններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Спецпредставитель России заявил об активизации террористов в Сирии
Террористы активизировались практически по всей Сирии, не только на севере страны, сообщил спецпредставитель президента РФ по сирийскому урегулированию Александр Лаврентьев.
В Нур-Султане 21 декабря стартовали переговоры "астанинского" формата по урегулированию в Сирии. Участие в консультациях, которые продлятся два дня, принимают делегации стран-гарантов - Ирана, России и Турции, а также правительства Сирии, сирийской вооруженной оппозиции и ООН, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Не может не беспокоить, что в последнее время активизировались террористические группировки – не только на севере Сирии, но практически по всей территории страны", - сказал Лаврентьев журналистам.
Лаврентьев также отметил, что активизация касается и террористической группировки ИГ*.
Он также сообщил, что рассчитывает подробно обсудить варианты активизации противодействия террористическим группировкам и сопряжение усилий всех заинтересованных сторон.
Идлиб, расположенный на севере Сирии, считается единственным регионом Сирии, значительная часть которого по-прежнему остается в руках бандформирований. В 2017 году там была создана северная зона деэскалации, куда переместились экстремисты, отказавшиеся сложить оружие в дамасском предместье Восточная Гута и южных областях страны. На территории провинции находятся наблюдательные посты турецкой армии, и в соответствии с договоренностями между президентами РФ и Турции, достигнутыми 5 марта 2020 года в Москве, военные двух стран проводят в Идлибе совместные патрулирования.