Չինաստանը պատրաստ է ռազմավարական կայունության շուրջ բանակցություններին. ՉԺՀ-ի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը պատրաստ Է հինգ միջուկային պետությունների եւ Զինաթափման ժնեւյան խորհրդաժողովի երկխոսության շրջանակներում քննարկումներ անցկացնել լայն շրջանակի հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են ռազմավարական կայունությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել են ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունում:
Չինաստանը հանձնառու Է գլոբալ անվտանգության կոլեկտիվ, համընդհանուր, կոոպերատիվ եւ կայուն հայեցակարգերի, Չինաստանը միշտ խաղաղության կառուցող Է եղել ամբողջ աշխարհում, ավանդ Է ներդրել գլոբալ զարգացման բնագավառում եւ պաշտպանել միջազգային կարգը»,-հայտարարել են գերատեսչությունում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ՉԺՀ-ին հարկավոր Է արդյոք ԱՄՆ-ի հետ այնպիսի պայմանագիր, ինչպիսին Ռուսաստանն առաջարկել Է ԱՄՆ-ին ու ՆԱՏՕ-ին:
ԱԳՆ-ում նաեւ նշել են, որ Չինաստանը պատրաստ Է հինգ միջուկային պետությունների եւ Զինաթափման ժնեւյան խորհրդաժողովի երկխոսության շրջանակներում բոլոր կողմերի հետ խորը քննարկումներ անցկացնել լայն շրջանակի հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են ռազմավարական կայունությանը՝ ամբողջ աշխարհում խաղաղությանն ու անվտանգությանը աջակցելու գործում իր պատշաճ ավանդը ներդրելու համար:

В Китае заявили о готовности к переговорам о стратегической стабильности
Китай готов в рамках диалога пяти ядерных государств и Женевской конференции по разоружению вести обсуждения по широкому кругу вопросов, касающихся стратегической стабильности. Как передает Арменпресс, об этом заявили РИА Новости в пресс-службе МИД КНР.
"Китай придерживается коллективной, всеобщей, кооперативной и устойчивой концепции глобальной безопасности, Китай всегда был строителем мира во всем мире, вносил вклад в глобальное развитие и защищал международный порядок", - заявили в ведомстве на вопрос, нужен ли КНР договор с США, аналогичный тому, который Россия предложила США и НАТО.
В МИД также подчеркнули, что "Китай готов в рамках (диалога - ред.) пяти ядерных государств и Женевской конференции по разоружению вести углубленные обсуждения со всеми сторонами по широкому кругу вопросов, касающихся стратегической стабильности, чтобы внести свой должный вклад в поддержание мира и безопасности во всем мире".