ՀՀ վարչապետն ու ԻԻՀ նախագահը հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող օրակարգային մի շարք հարցեր: Ընդգծվել է տնտեսական կապերի ամրապնդմանն ուղղված երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցության կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էբրահիմ Ռայիսին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Իրանի նախագահը վարչապետին և հայ ժողովրդին շնորհավորել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Իրանի քրիստոնյաների Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը շնորհակալություն հայտնել Իրանի հայության ինքնության պահպանման համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար:

PM Pashinyan and President Raisi “discussed a number of issues on the agenda relating to the future development of the Armenian-Iranian relations,” the Prime Minister’s Office said in a readout.
“The importance of close cooperation of the governments of the two countries aimed at strengthening economic ties was underscored. Nikol Pashinyan and Ebrahim Raisi also touched upon the processes taking place in the region.
The President of Iran congratulated the Prime Minister and the Armenian people on New Year and Christmas holidays. In turn, Prime Minister Pashinyan congratulated the Christians of Iran on New Year and Christmas and thanked the Islamic Republic of Iran for creating the necessary conditions for preservation of identity of the Armenians of Iran. The interlocutors agreed to continue high level contacts between the two countries.”