ՀՀ վարչապետն ու ԻԻՀ նախագահը հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող օրակարգային մի շարք հարցեր: Ընդգծվել է տնտեսական կապերի ամրապնդմանն ուղղված երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցության կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էբրահիմ Ռայիսին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Իրանի նախագահը վարչապետին և հայ ժողովրդին շնորհավորել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Իրանի քրիստոնյաների Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը շնորհակալություն հայտնել Իրանի հայության ինքնության պահպանման համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու համար:

Премьер-министр Армении и президент Ирана в телефонном разговоре обсудили развития, происходящие в регионе
Премьер-министр Армении и президент Ирана в телефонном разговоре обсудили
развития, происходящие в регионе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Ирана Эбрагимом Раиси.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития армяно-иранских отношений. Была подчеркнута важность тесного сотрудничества между правительствами двух стран, направленного на укрепление экономических связей.
Никол Пашинян и Эбрагим Раиси коснулись и процессов, происходящих в регионе.
Президент Ирана поздравил премьер-министра и армянский народ с Новым годом и Рождеством.
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян поздравил христиан Ирана с Новым годом и Рождеством, поблагодарил Исламскую Республику Иран за создание всех необходимых условий для сохранения армянства Ирана.