Անպտղության հաղթահարման ծրագրի շրջանակում ծնվել է 76 երեխա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության «Անպտղության հաղթահարման ծրագիրը» 2021 թվականին լավ արդյունքներ է գրանցել: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ առողջապահության նախարարության Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը նշեց, որ տարին բավական բարենպաստ էր:
«2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ծրագրի շրջանակում ծնվել է 76 երեխա, արձանագրվել է 211 հղիություն: Այս արդյունքը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ շեշտակի ավելացվել է ամբողջ ծրագրի ֆինանսավորումը: Ծրագրի մեկնարկին՝ 2020 թվականի դեկտեմբերին, ֆինանսավորումը կազմել է շուրջ 300 մլն դրամ, իսկ 2021 թվականին արդեն կատարվել է շուրջ 500 մլն դրամի աշխատանք»,- ասաց Նունե Փաշայանը՝ ընդգծելով, որ 2022-ին ֆինանսավորումը նույն չափը կպահպանվի, սակայն շահառուների թվի ավելացմանը զուգահեռ կառավարությունը պատրաստակամ է կրկին ավելացնել գումարը:
Ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրությունը բավական մեծ է եղել հենց սկզբից: Քանի որ շատերն են հետաքրքրված եղել և ցանկություն հայտնել օգտվելու, պետությունը որոշեց ավելացնել ֆինանսավորումը: Ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ սպասարկվել է 857 շահառու:
Անպտղության հաղթահարման ծրագիրն իր մեջ ներառում է մի քանի բաղադրիչ՝ անպտղության պատճառագիտության որոշում և բուժում, արհեստական սերմնավորում և արհեստական բեղմնավորում: Ծրագրից կարող են օգտվել զինծառայողները և նրանց հավասարեցված անձինք, ընտանեկան նպաստի համակարգից օգտվող անձինք, որոնք ունեն 28 և ավելի միավոր, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, եթե հաշմանդամությունը կնոջ մոտ չի հանդիսանում հակացուցում հղիության համար: Շահառու կարող են լինել սահմանամերձ համայնքների բնակիչնեըը, որոնց շրջանակը ընթացքում ընդլայնվում է: Շահառուներ են հանդիսանում 44-օրյա պատերազմում զոհված, պատերազմի հետ պատճառական կապով մահացած զինվորների, կամավորների, ինչպես նաև խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողները: Վերջիններս կարող են ծրագրից օգտվել մինչև 42 տարին լրանալը:
Հայկական վերարտադրողական բժշկության ասոցիացիայի նախագահ Էդուարդ Համբարձումյանի խոսքով՝ Հայաստանում պտղաբերության ցուցանիշը շարունակում է ցածր մնալ, այն կազմում է 1.6, իսկ պարզ վերարտադրողականության համար անհրաժեշտ է առնվազն 2.1 ցուցանիշ:
«Պտղաբեր կանայք պետք է փորձեն 3-րդ, 4-դ երեխան ունենալ, որպեսզի անպտղության ցուցանիշը փոխվի: Այսօր մենք ունենք այնպիսի ցուցանիշ, որ ընտանիքի պարզ վերարտադրողականությունը չի ապահովվում: Հայաստանում մեկ ընտանիքում նվազագույնը երեք երեխա պետք է ծնվի»,- ասաց Էդուարդ Համբարձումյանը:
Մասնագետը կարևոր համարեց «Անպտղության հաղթահարման ծրագրի» իրականացումը և նշեց, որ ցանկալի կլիներ բոլոր խմբի շահառուների համար տարիքային շեմը 35-ից բարձրացվեր: Ըստ նրա՝ կարելի է մինչև 38 տարեկան կանանց հնարավորություն տալ ընդգրկվել այս ծրագրում:

В рамках программы по преодолению бесплодия родилось 76 детей
Программа по преодолению бесплодия Министерства здравоохранения РА в 2021 году имела хорошие результаты. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс» начальник отдела охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения РА Нунэ Пашаян отметила, что год был достаточно благоприятным.
«По состоянию на 31 декабря 2021 года в рамках программы родилось 76 детей и зарегистрировано 211 беременностей. Такой результат связан с тем, что финансирование всего проекта было довольно увеличено. В начале программы, в декабре 2020 года, финансирование составило около 300 млн драмов, а в 2021 году уже около 500 млн драмов», - представила Нунэ Пашаян, подчеркнув, что в 2022 году финансирование останется прежним, но правительство готово увеличить сумму при большем количестве бенефициаров.
Интерес к программе был достаточно высок с самого начала. Поскольку желающих  было много, правительство решило увеличить финансирование. По программе уже прошли 857 бенефициаров.
Программа по преодолению бесплодия включает в себя несколько компонентов: определение этиологии бесплодия и лечение, искусственное осеменение и искусственное оплодотворение. Программой могут воспользоваться военнослужащие и лица, приравненные к ним, лица, пользующиеся системой семейных пособий, имеющие более 28 баллов, лица с инвалидностью, если наличие у женщины инвалидности не является противопоказанием к беременности. Бенефициарами могут быть жители приграничных населенных пунктов, их количество будет расширяться. Бенефициарами могут быть родители военнослужащих и добровольцев, погибших в 44-дневной войне и погибших в мирное время. Программой могут воспользоваться лица этой группы до 42 лет.
По словам председателя Армянской ассоциации репродуктивной медицины Эдуарда Амбарцумяна, коэффициент рождаемости в Армении остается низким, он на уровне 1,6, и необходим коэффициент рождаемости не ниже 2,1.
«Фертильные женщины должны иметь третьего или четвертого ребенка, чтобы изменить уровень рождаемости. Сегодня мы имеем показатель того, что воспроизводство семьи не обеспечено. В одной семье Армении должно родиться не менее трех детей», - сказал Эдуард Амбарцумян.
Специалист программу по преодолению бесплодия считает очень важной, отмечая, что желательно для всех групп бенефициаров возрастной ценз до 35 лет повысить до 38 лет. По его словам, возможность включения в эту программу должна быть предоставлена женщинам до 38 лет.