Առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու հայկական կողմի սկզբունքը ընդունելի է նաև Թուրքիայի համար
Առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու հայկական կողմի
սկզբունքը ընդունելի է նաև Թուրքիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում հունվարի 14-ին տեղի է ունեցել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ կառուցողական մթնոլորտում կայացած առաջին հանդիպման ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչներն իրենց նախնական մտքերն են փոխանակել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության միջոցով կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ «Կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը ևս հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասված է. «Դրական և կառուցողական մթնոլորտում անցած առաջին հանդիպմանը հատուկ ներկայացուցիչները նախնական մտքեր են փոխանակել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկխոսության միջոցով իրականացվելիք կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են լիարժեք կարգավորման հասնելու նպատակով բանակցությունները առանց նախապայմանների շարունակելու վերաբերյալ»։
Ինչպես ակնառու է երկու երկրների ԱԳՆ-ների տարածած հայտարարություններից, դրանց բովանդակությունները նույնական են։ Իսկ ինչն ավելի կարևոր է՝ երկու հաղորդագրություններում հստակ նշված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի հիմքում դրվել է առանց նախապայմանների երկխոսությունը շարունակելու սկզբունքը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված նախկինում նախաձեռնված բոլոր փորձերի ժամանակ հայկական կողմը հանդես է եկել առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու օգտին։ Սա երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանի որդեգրած առանցքային ուղենիշն է։
Հայաստանի ակնկալիքները վերջին 30 տարում չեն փոխվել. առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և հայ-թուրքական սահմանի բացում։ Այս համատեքստում կարևոր է, որ Թուրքիան ևս նման մոտեցում է արտահայտում, և առանց նախապայմանների բանակցությունները շարունակելու մոտեցումը ամրագրվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների կողմից։
Ըստ էության, երկու երկրների կողմից նույնաբովանդակ հաղորդագրությունների տարածումը փաստում է առանց նախապայմանների բանակցությունները շարունակելու հարցում փոխըմբռնման առկայության մասին, ինչը դրական սկիզբ է հետագայում ևս կառուցողական քննարկումները շարունակելու ուղղությամբ։

Armenia’s principle of normalizing relations without preconditions is acceptable for Turkey
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Special Representatives for the normalization process between Armenia and Turkey, respectively, the Deputy Speaker of the Armenian Parliament Mr. Ruben Rubinyan and Ambassador Serdar Kılıç met on 14 January 2022, in Moscow.
The Armenian Foreign Ministry said that during their first meeting, conducted in a positive and constructive atmosphere, the Special Representatives exchanged their preliminary views regarding the normalization process through dialogue between Armenia and Turkey.
“Parties agreed to continue negotiations without preconditions aiming at full normalization,” the Armenian Foreign Ministry said.
The Turkish Foreign Ministry issued an identical statement, saying: “During their first meeting, conducted in a positive and constructive atmosphere, the Special Representatives exchanged their preliminary views regarding the normalization process through dialogue between Türkiye and Armenia. Parties agreed to continue negotiations without preconditions aiming at full normalization.”
More importantly, both statements clearly state that the principle of continuing dialogue without preconditions is the basis for the full normalization process between the two countries.
Normalizing relations with Turkey without preconditions has always been the key principle of Armenia.
Armenia’s expectations in the last 30 years haven’t changed: establishment of diplomatic relations without preconditions and opening of the Armenian-Turkish border. In this context it is important that Ankara is also expressing a similar approach, and the approach of continuing negotiations without preconditions was enshrined in the statements of the foreign ministries of both countries.
Essentially, this shows that there is mutual-understanding over continuing the talks without preconditions, and this itself is a positive start for having constructive discussions in the future.