Առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու հայկական կողմի սկզբունքը ընդունելի է նաև Թուրքիայի համար
Առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու հայկական կողմի
սկզբունքը ընդունելի է նաև Թուրքիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում հունվարի 14-ին տեղի է ունեցել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ կառուցողական մթնոլորտում կայացած առաջին հանդիպման ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչներն իրենց նախնական մտքերն են փոխանակել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության միջոցով կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ «Կողմերը համաձայնել են շարունակել լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները՝ առանց նախապայմանների»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը ևս հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասված է. «Դրական և կառուցողական մթնոլորտում անցած առաջին հանդիպմանը հատուկ ներկայացուցիչները նախնական մտքեր են փոխանակել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկխոսության միջոցով իրականացվելիք կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։ Կողմերը պայմանավորվել են լիարժեք կարգավորման հասնելու նպատակով բանակցությունները առանց նախապայմանների շարունակելու վերաբերյալ»։
Ինչպես ակնառու է երկու երկրների ԱԳՆ-ների տարածած հայտարարություններից, դրանց բովանդակությունները նույնական են։ Իսկ ինչն ավելի կարևոր է՝ երկու հաղորդագրություններում հստակ նշված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի հիմքում դրվել է առանց նախապայմանների երկխոսությունը շարունակելու սկզբունքը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված նախկինում նախաձեռնված բոլոր փորձերի ժամանակ հայկական կողմը հանդես է եկել առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու օգտին։ Սա երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանի որդեգրած առանցքային ուղենիշն է։
Հայաստանի ակնկալիքները վերջին 30 տարում չեն փոխվել. առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և հայ-թուրքական սահմանի բացում։ Այս համատեքստում կարևոր է, որ Թուրքիան ևս նման մոտեցում է արտահայտում, և առանց նախապայմանների բանակցությունները շարունակելու մոտեցումը ամրագրվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների կողմից։
Ըստ էության, երկու երկրների կողմից նույնաբովանդակ հաղորդագրությունների տարածումը փաստում է առանց նախապայմանների բանակցությունները շարունակելու հարցում փոխըմբռնման առկայության մասին, ինչը դրական սկիզբ է հետագայում ևս կառուցողական քննարկումները շարունակելու ուղղությամբ։

Принцип армянской стороны нормализовать отношения без предварительных условий приемлем и для Турции
14 января в Москве состоялась встреча спецпредставителей Армении и Турции в   процессе армяно-турецкого урегулирования —заместителяспикера Национального Собрания Республики Армения Рубена Рубиняна и посла Сердара Кылыча.
В МИД Армении сообщили, что в ходе первой встречи в конструктивной атмосфере спецпредставители обменялись предварительными мнениями относительно процесса урегулирования посредством армяно-турецкого диалога. "Стороны договорились продолжить переговоры, направленныена полное урегулирование без предварительных условий", - говорится в сообщении.
Министерство иностранных дел Турции также выступило с заявлением, в котором, в частности, говорится: «В ходе первой встречи, которая прошла в позитивной и конструктивной атмосфере, спецпредставители обменялись предварительными мнениями о процессе урегулирования—путем диалога Турция-Армения. Стороны договорились продолжить переговоры без предварительных условий с целью достижения полного урегулирования».
Как видно из заявлений, распространенных внешнеполитическими ведомствами двух стран, их содержание идентично. Что еще более важно— в обоих сообщениях четко указано, что процесс полной нормализации армяно-турецких отношений основан на принципе продолжения диалога без предварительных условий. Во всех предыдущих попытках нормализации армяно-турецких отношений армянская сторона выступала за нормализацию отношений без предварительных условий. Это ключевой ориентир, принятый Арменией в деле нормализации отношений между двумя странами.
Ожидания Армении за последние 30 летне претерпели изменений: это установление дипломатических отношений без предварительных условий и открытие армяно-турецкой границы. В этом контексте важно, что Турция также высказывает такой подход,  и принцип продолжения переговоров без предварительных условий зафиксирован внешнеполитическими ведомствами двух стран.
По сути, распространение одинаковых сообщений двумя странами свидетельствует о наличии взаимопонимания в продолжении переговоров без предварительных условий, что является позитивным стартом для продолжения конструктивных дискуссий в будущем.