ՀՀ նախագահն ԱՄԷ-ում մասնակցել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի բացմանը
ՀՀ նախագահն ԱՄԷ-ում մասնակցել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային
հեղինակավոր ֆորումի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային հեղինակավոր ֆորումի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Դուբայում ՝ «Էքսպո 2020 Դուբայ» համաշխարհային ցուցահանդեսների կենտրոնում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, «Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» բացմանը ներկա են եղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի Էմիրության կառավարիչ, շեյխ Մուհամմադ Բին Ռաշեդ Ալ Մաքթումը, Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Ջե Ինը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը, տարբեր երկրների կառավարությունների անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների և խոշոր կորպորացիաների ղեկավարներ։
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» միջազգային ֆորումի բացման շրջանակում տեղի է ունեցել «Զայեդ կայունության մրցանակ»-ի շնորհման արարողությանը: Մրցանակը շնորհվում է առողջապահության, սննդի, էներգետիկայի, կրթության և ջրային տնտեսության ոլորտների այն կազմակերպություններին, որոնք հանդես են գալիս կայուն զարգացմանը նպաստող նորարար և ոգեշնչող լուծումներով:
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ն անցկացվում է 2008 թվականից: Այն գլոբալ հարթակ է, որը տարբեր միջոցառումների և համաժողովների շրջանակում հյուրընկալում է պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների, քաղաքական գործիչների, հեղինակավոր փորձագետների, գիտնականների, գործարարների՝ կայուն զարգացման գլոբալ մարտահրավերներն ու հրատապ խնդիրները քննարկելու նպատակով:

Президент Армении принял в ОАЭ участие в церемонии открытия Международного форума «Неделя стабильности Абу-Даби»
Президент Армении принял в ОАЭ участие в церемонии открытия Международного
форума «Неделя стабильности Абу-Даби»
Президент Армении Армен Саркисян, находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах, принял участие в церемонии открытия престижного Международного форума «Неделя стабильности Абу-Даби», который прошел в Дубае в выставочном центре Expo 2020 Dubai.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента, на церемонии открытия форума присутствовали вице-президент Объединенных Арабских Эмиратов, премьер-министр, губернатор Эмирата Дубай шейх Мохаммед бин Рашид Аль Мактум, президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, глава Всемирной организации здравоохранения директор Тедрос Гебрейус, члены правительств разных стран, руководители международных организаций и крупных корпораций.
В рамках открытия форума прошла церемония вручения премии «Стабильность Заед». Награда вручается организациям в области здравоохранения, продовольствия, энергетики, образования и управления водными ресурсами, которые предлагают инновационные и вдохновляющие решения, способствующие устойчивому развитию.
Форум «Неделя стабильности Абу-Даби» проводится с 2008 года. Это глобальная площадка, на которой проходят различные мероприятия, конференции. Члены правительств, политики, высокопоставленные лица, ученые и бизнесмены встречаются здесь для обсуждения глобальных вызовов и насущных вопросов устойчивого развития.