Շվեդիայի կառավարական գործակալությունը հրաժարվել է դրամաշնորհներ տրամադրել երկրում գործունեություն ծավալող ադրբեջանական երկու կազմակերպության
Շվեդիայի կառավարական գործակալությունը հրաժարվել է դրամաշնորհներ տրամադրել
երկրում գործունեություն ծավալող ադրբեջանական երկու կազմակերպության
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 17-ին շվեդական Blankspot պարբերականում հրապարակվել է շվեդ լրագրող Ռասմուս Քանբեքի հոդվածը , որում նշված է, որ Շվեդիայի կառավարական «Երիտասարդության եւ քաղաքացիական հարցերով շվեդական գործակալությունը» հրաժարվել է դրամաշնորհներ տրամադրել Շվեդիայում գործունեություն ծավալող «Ադրբեջանական կոնգրես» եւ «Ադրբեջանի ազգային միություն» համայնքային կազմակերպություններին (Նշյալ երկու կազմակերպությունները տարիներ շարունակ դրամաշնորհներ են ստացել «Երիտասարդության եւ քաղաքացիական հարցերով շվեդական գործակալության» կողմից։ Միայն 2020-2021թթ. ընթացքում կազմակերպությունը ստացել է 709,580 շվեդական կրոն (շուրջ 70 հազար եվրո)։
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, կայացված որոշման պատճառաբանության մեջ ասված է, որ այդ երկու կազմակերպությունները հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի բռնատիրական վարչակարգի հետ, որը հակասում է ժողովրդավարության սկզբունքներին։
Շվեդիայի կառավարական «Երիտասարդության եւ քաղաքացիական հարցերով շվեդական գործակալության» կատարած ուսումնասիրությունը բացահայտել է, որ «հավանական են որոշակի կապերի առկայություն «Ադրբեջանի ազգային միության» եւ թուրքական «Գորշ գայլերի» եւ/կամ Ադրբեջանի բռնատիրական վարչակարգի միջեւ»։ Որոշման հիմք են հանդիսացել սոցիալական ցանցերում արված հրապարակումները եւ 2020թ. հոկտեմբերին Ստոկհոլմում ադրբեջանական համայնքի կազմակերպած ցույցերը, որոնք աջակցություն էին հայտնում Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմում։
Հրապարակվել է նաեւ «Ադրբեջանի ազգային միության» մեկնաբանությունը, որը հերքել է կապը «Գորշ գայլերի» հետ՝ նշելով, որ կազմակերպությունը երբեք որեւէ հարաբերություն չի ունեցել, այսպես կոչված, «Գորշ գայլերի» հետ։ Ավելին, կազմակերպությունը հայտնել է, որ իրենց անդամների շուրջ 60%-ը Ադրբեջանում համարվում են անցանկալի անձ, քանի որ ընդդիմադիր հայացքներ ունի Ադրբեջանի ներկայիս կառավարության հանդեպ։
Հոդվածում որոշակի մանրամասներ են ներկայացվել նաեւ Շվեդիայում «Գորշ գայլերի» գործունեության վերաբերյալ։ Մասնավորապես, վարկած կա, որ «Գորշ գայլերի» ներկայացուցիչները ներգրավված են եղել 2017-ին Շվեդիայում քուրդ ցուցարարի գնդակահարության գործում։ Շվեդիայի «Կանաչների» կուսակցության անդամ, ծագումով թուրք Մեհմեթ Քափլանը, որը զբաղեցնում էր Շվեդիայի բնակարանաշինության եւ քաղաքային զարգացման նախարարի պաշտոնը, ստիպված է եղել 2016-ին հրաժարվել իր պաշտոնից՝ Շվեդիայում «Գորշ գայլերի» ղեկավարների հետ ընթրիքի լուսանկարների հրապարակման պատճառով։ (Բարձրացված աղմուկից հետո նախարարը հանդես է եկել պարզաբանմամբ (https://www.mp.se/just-nu/miljopartiet-tar-alltid-fullt-avstand-fran-alla-typer-av-hogerextrema-organisationer-och )՝ նշելով, որ չի կարող վերահսկել, թե ովքեր են մասնակցում ընթրիքին, որին ներկա է եղել նաեւ ինքը։ Այդուամենայնիվ, պարոն Քափլանը ստիպված է եղել թողնել նախարարի պաշտոնը։ )
Շվեդիայում տեղի ունեցած տարբեր դեպքեր փաստում են, որ ծայրահեղ աջակողմյան, ահաբեկչական այդ կազմակերպության թիրախում են Շվեդիայում բնակվող քրդերը եւ քրդական կազմակերպությունները։ Հատկանշական է նաեւ, որ 2018թ․ Թուրքիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Շվեդիայում բնակվող Թուրքիայի 841 քաղաքացի քվեարկել է Թուրքիայում գործող «Ազգայնական շարժում» կուսակցության օգտին, որը համարվում է «Գորշ գայլերի» անմիջական հովանավորը եւ այդ կառույցի քաղաքական թեւը։
Շվեդական կողմի կատարած ուսումնասիրության արդյունքում նշվել է, որ «Ադրբեջանի ազգային միություն» կազմակերպության գանձապահ Թեյմուր Էմինբեյլին թյուրքական աշխարհի վերամիավորման ջատագով համարվող «Ազգային շարժման միության» (Milli Herekatçılar Birliyi) հիմնադիր անդամ է։ Ավելին, կարծիք կա, որ Էմինբեյլին հանդիսանում է ադրբեջանական ընդդիմության անդամ, որը ստիպված լքել է Ադրբեջանը 1993թ․-ին եւ կապեր է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի հետ։ Էմինբեյլիի ֆեյսբուքյան էջի հետնապատկերին պատկերված է երկու երեխա, որոնք կրում են Էլչիբեյի դիմանկարով շապիկներ։
Հոդվածում նշվել է նաեւ, որ «Ադրբեջանի ազգային միություն» համայնքային կազմակերպությունը Ստոկհոլմում ցույցեր է կազմակերպել նաեւ 2016-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում։ Հանրահավաքի ընթացքում ելույթ է ունեցել Շվեդիայի «Թուրքական ֆեդերացիա» կազմակերպության փոխնախագահ Բարբարոս Լեյլանին՝ հորդորելով. «Վե՛ր կացեք, թուրքեր։ Հայ շները պետք է զգուշանան։ Մա՛հ հայ շներին»։ Այս ելույթից հետո բողոք է ներկայացվել շվեդական ոստիկանություն, որից հետո Լեյլանին ստիպված է եղել թողնել պաշտոնը։ Այդ դեպքը տեղի է ունեցել շվեդ նախարար Քափլանի հետ ընթրիքի լուսանկարների հրապարակումից օրեր առաջ։ Ընթրիքի լուսանկարներում երեւում է, որ շվեդ նախարարի հետ միեւնույն սեղանի շուրջ եղել է նաեւ Լեյլանին։

Госагентство Швеции отказало в предоставлении грантов двум азербайджанским организациям
Шведский журналист Расмус Канбек 17 января опубликовал в шведской газете Blankspot статью, в которой говорится, что Агентство по делам молодежи и гражданского общества (MUCF) Швеции отказало двум азербайджанским ассоциациям в продолжении финансирования. Как сообщает Арменпресс, речь идет об Азербайджанском конгрессе в Швеции и Азербайджанской национальной федерации, которые на протяжении многих лет получали гранты от властей.
В решении MUCF говорится, что они не исключают, что Азербайджанский конгресс имеет прямые отношения с азербайджанской диктатурой, и что это противоречит условиям демократии.
В оценке MUCF говорится: «Расследование показывает, что между Азербайджанской национальной федерацией и «Серыми волками» и/или азербайджанской диктатурой могут существовать определенные организационные связи».
Основой для решения являются документы, которые основаны на анализе социальных сетей членов правления и демонстрации от октября 2020 года в поддержку Азербайджана в конфликте в Нагорном Карабахе.
Также опубликован комментарий азербайджанской организации, в котором отрицалась связь с «Серыми волками», отмечая, что организация никогда не имела никаких отношений с так называемыми «Серыми волками». Кроме того, они считают, что 60% членов правления считаются в Азербайджане персонами нон-грата, потому что они оппозиционны и выступают против правительства страны.
В статье также приводятся некоторые подробности о деятельности «Серых волков» в Швеции. В частности, есть версия, что представители «Серых волков» причастны к расстрелу курдского демонстранта в Швеции в 2017 году. Мехмет Каплан, имеющий турецкое происхождение член Партии зеленых и бывший министр жилищного строительства и городского развития Швеции, был вынужден уйти в отставку в 2016 году из-за публикации фотографий ужина с лидерами «Серых волков» в Швеции. После скандала министр дал разъяснение, отметив, что он не может контролировать, кто будет присутствовать на ужине, на котором он тоже присутствовал. Однако г-ну Каплану пришлось уйти с поста министра.
Различные инциденты в Швеции доказывают, что ультраправая террористическая организация нацелена на курдов и курдские организации, проживающие в Швеции. Также примечательно, что в 2018 г. на парламентских выборах в Турции 841 гражданин Турции, проживающий в Швеции, проголосовал за Партию националистического движения Турции, которая считается непосредственным спонсором «Серых волков» и их политического крыла.
Согласно шведскому исследованию, казначей Азербайджанской национальной федерации Теймур Эминбейли является одним из основателей Союза национального движения (Milli Herekatçılar Birliyi), сторонника воссоединения тюркского мира. Более того, есть мнение, что Эминбейли является членом азербайджанской оппозиции, был вынужден покинуть Азербайджан в 1993 году и имел связи с экс-президентом Азербайджана Абульфасом Эльчибеем. На странице Эминбейли в Facebook изображены двое детей в футболках с портретом Эльчибея.
В статье также упоминается, что филиал Азербайджанской национальной федерации также организовала демонстрации в Стокгольме во время столкновений в Нагорном Карабахе в апреле 2016 года. Вице-президент шведской организации «Турецкая федерация» Барбарос Лейлани выступил во время митинга с призывом: «Очнитесь, турки. Армянские псы должны быть осторожны. Смерть армянским псам». После этого выступления в шведскую полицию была подана жалоба, после чего Лейлани был вынужден подать в отставку. Инцидент произошел за несколько дней до публикации фотографий ужина со шведским министром Капланом. На фотографиях ужина видно, что Лейлани сидел за одним столом со шведским министром.