ՇՀԿ-ն ակնկալում Է Պակիստանի մասնակցությունն իր հակաահաբեկչական կառույցին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շանհայի համագործակցության կազմակերպության տարածաշրջանային հակաահաբեկչական կառույցը (ՇՀԿ-ի ՏՀԱԿ) ակնկալում Է Պակիստանի ակտիվ մասնակցությունն իր բոլոր միջոցառումներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 20-ին հաղորդել Է ՏՀԱԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ ՇՀԿ-ի ՏՀԱԿ-ի գործադիր կոմիտեի տնօրեն Ռուսլան Միրզաեւը եւ Ուզբեկստանում Պակիստանի դեսպան Սայադ Ալի Ասադ Գիլանին քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության հարցերը: «Գիլանին նշել Է, որ Պակիստանը շահագրգռված Է այն բոլոր միջոցառումներին իր մասնակցությամբ, որոնք անցկացվում են ՇՀԿ-ի ՏՀԱԿ-ի շրջանակներում, եւ կողմերի իրավասու մարմինների հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ:
Պատրաստ Է քննարկել բոլոր նախաձեռնությունները եւ գտնել դրանց իրականացման ուղիները»,-ասվում Է ՏՀԱԿ-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին արդի պայմաններում տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում ստեղծված իրադրության շուրջ, ինչպես նաեւ քննարկել են ահաբեկչության, անջատողականության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարի բնագավառում համագործակցության կատարելագործման միջոցառումները, հավելել են մամուլի ծառայությունում: ՇՀԿ-ն միջազգային կազմակերպություն Է, որը հիմնվել Է 2001 թվականին:
Նրա մասնակիցների թվում են՝ Հնդկաստանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Պակիստանը եւ Ուզբեկստանը: ՇՀԿ-ի դիտորդ երկրներն են՝ Աֆղանստանը, Բելառուսը, Իրանը եւ Մոնղոլիան, գործընկեր-երկրներն են՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Կամբոջան, Նեպալը, Թուրքիան եւ Շրի Լանկան: 2021 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում կայացած ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովում սկսվել Է Իրանին կազմակերպության մեջ ընդունելու ընթացակարգը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ШОС рассчитывают на участие Пакистана в ее антитеррористической структуре
Региональная антитеррористическая структура Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС) рассчитывает на активное участие Пакистана во всех ее мероприятиях, как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг пресс-служба РАТС.
По данным пресс-службы, директор исполкома РАТС ШОС Руслан Мирзаев и посол Пакистана в Узбекистане Саяд Али Асад Гиллани обсудили вопросы двустороннего взаимодействия.
"Гиллани отметил, что Пакистан заинтересован в своем участии во всех мероприятиях, проводимых в рамках РАТС ШОС, и развитии взаимовыгодного сотрудничества с компетентными органами сторон. Готов рассматривать все инициативы и искать пути их реализации", - говорится в сообщении на сайте РАТС.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о ситуации в сфере региональной безопасности в современных условиях, а также обсудили меры по совершенствованию сотрудничества в области борьбы с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом, добавили в пресс-службе.
ШОС - международная организация, основанная в 2001 году. Ее участниками являются Индия, Казахстан, Китай, Киргизия, Россия, Таджикистан, Пакистан и Узбекистан. Странами-наблюдателями в ШОС являются Афганистан, Белоруссия, Иран и Монголия, странами-партнерами - Азербайджан, Армения, Камбоджа, Непал, Турция и Шри-Ланка. На саммите ШОС в Душанбе в сентябре 2021 года начата процедура приема Ирана в организацию. Штаб-квартира РАТС находится в Ташкенте.