ԿԺԴՀ-ն համաներում է հայտարարել Կիմ Իր Սենի ծննդյան 110-ամյակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ն համաներում Է հայտարարել երկրի հիմնադիր Կիմ Իր Սենի ծննդյան 110-ամյակի եւ նախկին ղեկավար Կիմ Չեն Իրի ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է հյուսիսկորեական կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը (ԿՀԳ):
Համաներման մասին որոշումն ընդունվել Է ԿԺԴՀ-ի Գերագույն ազգային ժողովի (ԳԱԺ) նախագահի կողմից: Այն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 30-ից:
«ԿԺԴՀ-ի նախարարների կաբինետը եւ լիազոր մարմինները պետք Է գործնական միջոցներ ձեռնարկեն այն անձանց հանգիստ կյանքը եւ աշխատանքը կազմակերպելու համար, որոնք ազատ են արձակվելու»,-հաղորդել Է ԿՀԳ-ն:
Կիմ Իր Իրի ծնունդը նշվում Է փետրվարի 16-ին այն դեպքում, երբ Կիմ Իր Սենի ծննդյան օրն ապրիլի 15-ն Է:
Վերջին անգամ ԿԺԴՀ-ում համաներում Է հայտարարվել 2020 թվականի օգոստոսին՝ Կորեայի աշխատանքային կուսակցության հիմնադրման 75-ամյակի նախաշեմին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

КНДР объявила амнистию по случаю годовщины со дня рождения Ким Ир Сена
КНДР объявила амнистию по случаю 110-летия со дня рождения основателя страны Ким Ир Сена и 80-летия со дня рождения бывшего лидера Ким Чен Ира. Как передает Арменпресс, об этом сообщило северокорейское Центральное телеграфное агентство (ЦТАК).
Решение об амнистии было принято президиумом Верховного Народного Собрания (ВНС) КНДР. Она вступит в силу с 30 января.
"Кабинет министров КНДР и уполномоченные органы должны принять практические меры по налаживанию спокойной жизни и работы лиц, которые будут освобождены", - сообщило ЦТАК.
День рождения Ким Чен Ира отмечается 16 февраля, тогда как день рождения Ким Ир Сена – 15 апреля.
Последний раз амнистия в КНДР объявлялась в августе 2020 года в преддверии 75-летия основания Трудовой партии Кореи.