Զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով ԶԼՄ-ների դեմ դատական 60 գործ է գրանցվել. ԽԱՊԿ-ն ամփոփել է տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2021 թվականը լրատվամիջոցների գործունեության համար լարված ժամանակաշրջան էր՝ պայմանավորված հետպատերազմյան, հասարակական-քաղաքական խոր ճգնաժամով ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների թեժ պայքարով։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով կոմիտեի տարեկան զեկույցը:
«Թե քաղաքական գործիչների ու պաշտոնյաների, թե քաղաքացիների կողմից լրագրողները և օպերատորները հաճախ թիրախավորվել են: Հատկանշական էր, որ զանգվածային ակցիաների ժամանակ քաղաքական ուժերի համախոհները նույնականացնում էին լրատվամիջոցներին այն քաղաքական ուժի հետ, որի աջակցությամբ կամ հովանու ներքո գործում էին: Այդ ամենի հետևանքով դրսևորվում էր անհանդուրժողականություն»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Այդ լարված իրավիճակով պայմանավորված՝ 2021 թվականին կոմիտեն արձանագրել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 18 դեպք, որոնց ընթացքում տուժել է 20 լրագրող ու օպերատոր: Թեպետ 2021 թվականի չորրորդ եռամսյակում ֆիզիկական բռնության դեպք չի գրանցվել ու մնացած բոլոր դեպքերն արձանագրվել են առաջին երեք եռամսյակում, միևնույն է Աշոտ Մելիքյանի կարծիքով, ընդհանուր ցուցանիշը մտահոգիչ է:
Անդրադառնալով զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով ընդդեմ լրագրողների ու լրատվամիջոցների դատական նոր հայցերին՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ այդ առումով մեծ հոսք է նկատվում: 2020 թվականին նման 61 դատական հայց է եղել, 2021 թվականին՝ 60: Կոմիտեի նախագահը նկատեց, որ, ընդհանուր առմամբ, նույն միտումը պահպանվում է:
«Դատական հայց ներկայացրածները, որպես ֆինանսական փոխհատուցում, հիմնականում առավելագույնն են պահանջում: Շատ քիչ է լինում, որ առհասարակ գումար չեն պահանջում ու ցանկանում են միայն հերքում ու պատասխանի իրավունք: Ինչ վերաբերում է դատարանների մոտեցումներին, ապա այդ առավելագույն պահանջները դեռ չեն բավարարվել»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Կոմիտեի նախագահը մտահոգիչ է համարում տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումների հետ կապված արձանագրումները: 2021 թվականին այդպիսի 99 դեպք է գրանցվել : 2020 թվականին այդ ցուցանիշը 90 էր: Այս հարցում հիմնականում լրատվամիջոցները խնդիրներ են ունենում իրավական ոլորտի գերատեսչությունների հետ:

60 lawsuits on basis of defamation, insult filed against media outlets in Armenia during 2021
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. 2021 was a tense period for the activities of media outlets in Armenia, connected with the post-war, deep political-social crisis and heated campaign of the snap parliamentary elections, Chairman of the Committee for Protection of Freedom of Speech Ashot Melikyan said at a press conference in Armenpress, presenting the Committee’s annual report.
According to the report, journalists and operators have often been targeted both by politicians, officials and citizens. “It was worth noting that during the mass campaigns supporters of the political forces were identifying the media outlets with those political force with the support of which they were operating. And as a result intolerance was being demonstrated”, he said.
Based on this, the Committee has registered 18 cases of physical violence against media representatives in 2021, during which 20 journalists and operators were injured.
As for the new lawsuits filed against reporters and media outlets on basis of defamation and insult, Ashot Melikyan said there is a big flow in this respect. 61 such cases were filed in 2020, meanwhile in 2021 this number lowered to 60. According to him, the same tendency is generally maintained.
“Those who have filed a lawsuit generally demand the maximum as a financial compensation. There are very little cases when they do not require any money and only want denial and right to respond. As for the approaches of courts, that maximum demands have not approved yet”, Ashot Melikyan said.
The Committee Chairman is concerned about the reports of violations of right to get and spread information as 99 such cases were registered in 2021.