Զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով ԶԼՄ-ների դեմ դատական 60 գործ է գրանցվել. ԽԱՊԿ-ն ամփոփել է տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2021 թվականը լրատվամիջոցների գործունեության համար լարված ժամանակաշրջան էր՝ պայմանավորված հետպատերազմյան, հասարակական-քաղաքական խոր ճգնաժամով ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների թեժ պայքարով։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով կոմիտեի տարեկան զեկույցը:
«Թե քաղաքական գործիչների ու պաշտոնյաների, թե քաղաքացիների կողմից լրագրողները և օպերատորները հաճախ թիրախավորվել են: Հատկանշական էր, որ զանգվածային ակցիաների ժամանակ քաղաքական ուժերի համախոհները նույնականացնում էին լրատվամիջոցներին այն քաղաքական ուժի հետ, որի աջակցությամբ կամ հովանու ներքո գործում էին: Այդ ամենի հետևանքով դրսևորվում էր անհանդուրժողականություն»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Այդ լարված իրավիճակով պայմանավորված՝ 2021 թվականին կոմիտեն արձանագրել է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 18 դեպք, որոնց ընթացքում տուժել է 20 լրագրող ու օպերատոր: Թեպետ 2021 թվականի չորրորդ եռամսյակում ֆիզիկական բռնության դեպք չի գրանցվել ու մնացած բոլոր դեպքերն արձանագրվել են առաջին երեք եռամսյակում, միևնույն է Աշոտ Մելիքյանի կարծիքով, ընդհանուր ցուցանիշը մտահոգիչ է:
Անդրադառնալով զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով ընդդեմ լրագրողների ու լրատվամիջոցների դատական նոր հայցերին՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ այդ առումով մեծ հոսք է նկատվում: 2020 թվականին նման 61 դատական հայց է եղել, 2021 թվականին՝ 60: Կոմիտեի նախագահը նկատեց, որ, ընդհանուր առմամբ, նույն միտումը պահպանվում է:
«Դատական հայց ներկայացրածները, որպես ֆինանսական փոխհատուցում, հիմնականում առավելագույնն են պահանջում: Շատ քիչ է լինում, որ առհասարակ գումար չեն պահանջում ու ցանկանում են միայն հերքում ու պատասխանի իրավունք: Ինչ վերաբերում է դատարանների մոտեցումներին, ապա այդ առավելագույն պահանջները դեռ չեն բավարարվել»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Կոմիտեի նախագահը մտահոգիչ է համարում տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումների հետ կապված արձանագրումները: 2021 թվականին այդպիսի 99 դեպք է գրանցվել : 2020 թվականին այդ ցուցանիշը 90 էր: Այս հարցում հիմնականում լրատվամիջոցները խնդիրներ են ունենում իրավական ոլորտի գերատեսչությունների հետ:

Против СМИ возбуждено 60 судебных дел на основании клеветы и оскорблений: КЗСС подвел итоги года
2021 год для СМИ Армении, в связи с глубоким послевоенным общественно-политическим кризисом и ожесточенной борьбой на внеочередных парламентских выборах, был довольно напряженным периодом. Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс», представляя годовой отчет комитета, заявил председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян.
«Журналисты и операторы часто становятся мишенью политиков, чиновников и граждан. Примечательно, что во время массовых митингов сторонники политических сил отождествляли СМИ с той политической силой, под эгидой которой, или под их покровительством они действовали. В результате всего этого проявлялась нетерпимость», - отметил Ашот Меликян.
В связи с такой напряженной обстановкой в 2021 году Комитет зафиксировал 18 случаев физического насилия в отношении представителей СМИ, в ходе которых пострадали 20 журналистов и операторов. Хотя в четвертом квартале 2021 года не было зарегистрировано ни одного случая физического насилия, а все остальные случаи были зарегистрированы в первые три квартала, Ашот Меликян считает, что общее количество вызывает беспокойство.
Касаясь новых судебных дел на основании клеветы и оскорблений, возбужденных против журналистов и СМИ, Ашот Меликян отметил, что их довольно много. В 2020 году таких исков было 61, в 2021 году - 60. Председатель комитета отметил, что в целом сохраняется та же тенденция.
«Истцы в качестве материальной компенсации обычно требуют максимальной компенсации. Очень мало случаев, когда они не требуют денежной компенсации, и хотят лишь публичного отказа. Что же касается подходов судов, то эти максимальные требования пока не еще выполняются», - сказал Ашот Меликян.
Председатель комитета обеспокоен сообщениями о нарушениях права на получение и распространение информации. В 2021 году зарегистрировано 99 таких случаев. В 2020 году этот показатель составлял 90. В связи с этим, СМИ в основном имеют проблемы с правоохранительными органами.