Լյուքսեմբուրգի համալսարանում «Թումո» կենտրոն բացելու նախաձեռնություն է սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի համալսարանի ռեկտոր Ստեֆան Պալաժի ուղեկցությամբ հունվարի 25-ին շրջայց է կատարել Լյուքսեմբուրգի համալսարանում և ծանոթացել հաստատության հետազոտական և կրթական ծրագրերին։ Նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել համալսարանի ղեկավարության և դասախոսական անձնակազմի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև գիտակրթական ոլորտում փոխգործակցությանը՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այն երկկողմ օրակարգի կարևոր ուղղություն է, որն ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լյուքսեմբուրգի կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, երիտասարդության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին համաձայնագրում։
«Հիմնադրման օրվանից տասնյակ հայ ուսանողներ կրթություն են ստացել Լյուքսեմբուրգի համալսարանում, և շարունակաբար ավելանում է այս հաստատությունում ուսանելու պատրաստակամություն հայտնող Հայաստանի քաղաքացիների թիվը։ Հուսով եմ, որ Երևանի պետական համալսարանի և Լյուքսեմբուրգի համալսարանի միջև ընթացող բանակցությունների արդյունքում կստորագրվի համագործակցության մասին փաստաթուղթ, որն իրավական հիմքեր կապահովի ուսանողների փոխանակման և համատեղ հետազոտական ծրագրերի համար»,- նշել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
ԱԳ նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել նաև համալսարանի տարածքում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար կրթության կենտրոնի հյուրընկալման նախաձեռնության առչնությամբ՝ երախտագիտություն հայտնելով Լյուքսեմբուրգի համալսարանին` նախագիծն առաջ մղելու վճռկանության համար: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ԹՈՒՄՈ կենտրոնի բացումը կլինի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի նշանակալի իրադարձություններից մեկը։

University of Luxembourg wants to open Armenian TUMO Center for Creative Technologies
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan visited the University of Luxembourg within the framework of his official visit to the Grand Duchy of Luxembourg, the Ministry of Foreign Affairs said in a press release.
FM Mirzoyan hailed the University of Luxembourg’s initiative of hosting the Armenian TUMO Center for Creative Technologies and thanked the university for their decisiveness in advancing the project.  The Armenian FM said that the opening of the TUMO Center will be a meaningful event on the occasion of the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Luxembourg, which will be marked this year.
Accompanied by Rector Stéphane Pallage, FM Mirzoyan toured the university and got acquainted with the research and education programs. He also held a meeting with the university’s administration and the academic staff.
Speaking about the scientific-educational partnership between the two countries, FM Mirzoyan said that this sector is an important direction of the bilateral agenda and it is inked in the agreement on cooperation in culture, education, youth and science signed between the governments of Armenia and Luxembourg.
“Ever since the university was established, tens of Armenian students received education here at the University of Luxembourg, and the number of Armenian citizens who want to study here is continuously growing. I hope that as a result of the ongoing negotiations between the Yerevan State University and the University of Luxembourg, a document on cooperation will be signed which will ensure the legislative foundation for student exchange and joint research programs,” the Armenian Minister of Foreign Affairs said.