ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը հայտարարել Է վերընտրման հասնելու պլանների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նեսնի Փելոսին (Կալիֆոռնիայի նահանգից), որը ներկայացնում Է Դեմոկրատական կուսակցությունը եւ ԱՄՆ-ի պետական հիերարխիայում այժմ զբաղեցնում Է կարեւորությամբ երրորդ պաշտոնը, մտադիր Է վերընտրման հասնելու Կոնգրեսի ստորին պալատում: Այդ մասին ասված Է նրա հայտարարության մեջ, որը տարածվել Է հունվարի 25-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թեեւ մենք հասել ենք առաջընթացի, պահանջվում Է անել եւս շատ բան՝ մարդկանց կյանքը բարելավելու համար»,- նշել Է Փելոսին, որն այժմ 81 տարեկան Է: «Մեր ժողովրդավարությունը գտնվում Է սպառնալիքի տակ ճշմարտության վրա հարձակումների, Կապիտոլիումի վա հարձակման եւ նահանգներում ընտրական իրավունքի վրա հարձակման պատճառով»,- հավելել Է օրենսդիրը:
«Ես իմ թեկնածությունը քվեարկության են դնում Կոնգրեսում նոր ժամկետով, որպեսզի աշխատեմ ի շահ ժողովրդի եւ պաշտպանեմ ժողովրդավարությունը»,- նշել Է Փելոսին: Նա չի պազաբանել, թե մտադիր Է արդյոք հետագայում հասելու Նեկայացուցիչների պալատի խոսնակի ընտրման: Փելոսին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ստորին պալատում Կալիֆոռնիան Է ներկայացնում 1987 թվականից: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունները տեղի են ունենալու 2022 թվականի նոյեմբերին: Ընտրվելու են Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր 435 անդամները եւ 34 սենատորներ: Ներկայումս Կոնգրեսի ստորին պալատում դեմոկրատները պահպանում են մեծամասնությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Спикер Палаты представителей Конгресса США заявила о планах добиваться переизбрания
Спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси (от штата Калифорния), которая представляет Демократическую партию и занимает сейчас в государственной иерархии США третий по значимости пост, намерена добиваться переизбрания в нижнюю палату Конгресса. Как передает Арменпресс, об этом говорится в ее заявлении, распространенном во вторник.
"Хотя мы добились прогресса, требуется сделать еще многое, чтобы улучшить жизнь людей", - отметила Пелоси, которой сейчас 81 год. "Наша демократия находится под угрозой из-за нападок на правду, нападения на Капитолий и наступления на избирательные права в штатах", - добавила законодатель. "Я баллотируюсь на новый срок в Конгресс, чтобы работать в интересах народа и защитить демократию", - отметила Пелоси. Она не пояснила, намерена ли в дальнейшем добиваться избрания спикером Палаты представителей.
Пелоси представляет Калифорнию в нижней палате Конгресса США с 1987 года.
Промежуточные выборы в Конгресс США пройдут в ноябре 2022 года. На них будут избираться все 435 членов Палаты представителей и 34 сенатора. В настоящее время в нижней палате Конгресса большинство удерживают демократы.