Հայ-իրանական հարաբերություններն առողջապահության ոլորտում իրացման մեծ ներուժ ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության  արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև երկխոսության հարաճուն մակարդակը` համոզմունք հայտնելով, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ 16-րդ նիստում ձեռք բերված երկուստեք պայմանավորվածությունների ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվ շրջափուլ կմտնեն:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի և Իրանի միջև փոխադարձ ճանաչողության  մակարդակը բարձրացնելու կարևորությունը` առողջապահության ոլորտում երկկողմ գործակցությունը որակական նոր աստիճանի բերելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումային ծրագրեր, դեղարտադրության, ինչպես նաև նորագույն տեխնոլոգիաների և առաջավոր մեթոդների կիրառմամբ մատուցվող նեղ մասնագիտական մի շարք ոլորտներում համագործակցության, առողջապահական տուրիզմի զարգացմանն առնչվող հարցեր:
«Դեղագործության ոլորտում հայ-իրանական գործակցության մեծ պոտենցիալն ակնհայտ է: Մենք մշտապես դիտարկում ենք փոխադարձաբար իրանական արտադրության դեղորայքը հայկական շուկայում ներառելու հնարավորությունները»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հետաքրքրվել է Հայաստանում COVID-19-ի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտադրությամբ:
Նախարարն ու դեսպանն անդրադարձել են նաև առողջապահության ոլորտում երկկողմ և տարածաշրջանային կապերի ակտիվացմանն ուղղված այլ ծրագրերի, քննարկել կրթական ծրագրերի ինտեգրման ու փորձի փոխանակմանն առնչվող հարցեր:

Армяно-иранские отношения в сфере здравоохранения имеют большой потенциал развития
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян приняла чрезвычайного и полномочного посла Ирана в Армении Аббаса Бадахшана Зохури.
Как сообщили «Арменпресс» в МЗ, Анаит Аванесян высоко оценила возрастающий уровень диалога между двумя странами, выразив уверенность, что работа по двусторонним договоренностям, достигнутым на 16-м заседании армяно-иранской межправительственной комиссии, выйдет в более активный этап.
Посол Аббас Бадахшан Зохури в свою очередь подчеркнул важность повышения уровня информированности для вывода сотрудничества между Арменией и Ираном в сфере здравоохранения на качественно новый уровень.
На встрече были обсуждены инвестиционные программы, вопросы сотрудничества в ряде узкоспециальных сфер, предоставляемых с применением новейших технологий и передовых методов и развития медицинского туризма.
«Мы всегда рассматриваем возможности вовлечения на армянский рынок медикаментов иранского производства», - отметила Анаит Аванесян.
Посол Аббас Бадахша Зохури поинтересовался производством вакцины «Спутник Лайт» от COVID-19 в Армении.
Министр и посол коснулись и других программ, направленных на активизацию двусторонних и региональных связей в сфере здравоохранения, обсудили вопросы интеграции образовательных программ и обмена опытом.