Հայ-իրանական հարաբերություններն առողջապահության ոլորտում իրացման մեծ ներուժ ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության  արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև երկխոսության հարաճուն մակարդակը` համոզմունք հայտնելով, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ 16-րդ նիստում ձեռք բերված երկուստեք պայմանավորվածությունների ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվ շրջափուլ կմտնեն:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի և Իրանի միջև փոխադարձ ճանաչողության  մակարդակը բարձրացնելու կարևորությունը` առողջապահության ոլորտում երկկողմ գործակցությունը որակական նոր աստիճանի բերելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումային ծրագրեր, դեղարտադրության, ինչպես նաև նորագույն տեխնոլոգիաների և առաջավոր մեթոդների կիրառմամբ մատուցվող նեղ մասնագիտական մի շարք ոլորտներում համագործակցության, առողջապահական տուրիզմի զարգացմանն առնչվող հարցեր:
«Դեղագործության ոլորտում հայ-իրանական գործակցության մեծ պոտենցիալն ակնհայտ է: Մենք մշտապես դիտարկում ենք փոխադարձաբար իրանական արտադրության դեղորայքը հայկական շուկայում ներառելու հնարավորությունները»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հետաքրքրվել է Հայաստանում COVID-19-ի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտադրությամբ:
Նախարարն ու դեսպանն անդրադարձել են նաև առողջապահության ոլորտում երկկողմ և տարածաշրջանային կապերի ակտիվացմանն ուղղված այլ ծրագրերի, քննարկել կրթական ծրագրերի ինտեգրման ու փորձի փոխանակմանն առնչվող հարցեր:

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Minister of Healthcare Anahit Avanesyan received Ambassador of Iran to ArmeniaAbbas Badakhshan Zohouri, the ministry said.
During the meeting Minister Avanesyan highly valued the current level of dialogue between Armenia and Iran, expressing confidence that the agreements reached during the 16th session of the Armenian-Iranian joint inter-governmental commission will enter an active implementation stage.
In his turn the Ambassador highlighted the importance of raising the level of mutual recognition between Iran and Armenia in order to bring the bilateral partnership in the field of health to a qualitatively new level.
Investment programs, development of healthcare tourism and other matters relating to the bilateral cooperation were discussed during the meeting.
“The big potential of the Armenian-Iranian partnership in pharmaceutics is obvious. We constantly consider the opportunities to mutually engage the Iranian-made medicine into the Armenian market”, she said.
The Iranian Ambassador was interested in the production of the Sputnik Light vaccine against COVID-19 in Armenia.
The Armenian Minister and the Iranian Ambassador also touched upon the bilateral healthcare programs, the educational programs integration and exchange of experience matters.