ԱԽ քարտուղարն ու ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման կարևորությունը
ԱԽ քարտուղարն ու ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի
համանախագահության շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման
կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 26-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական փոխգործակցությանը, ինչպես նաև՝ Հայաստան-Եվրամիություն ընթացիկ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման կարևորությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հարցերի վերաբերյալ: Դեսպանի խնդրանքով ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման գործընթացը:

Секретарь СБ Армении и посол ФРГ подчеркнули необходимость урегулирования карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ
Секретарь СБ Армении и посол ФРГ подчеркнули необходимость урегулирования
карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ
26 января секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с послом Федеративной Республики Германия в Армении Виктором Рихтером.
Как передает «Арменпресс», в Совете безопасности сообщили, что в ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся армяно-германского сотрудничества, а также сотрудничества Армения-ЕС. Обе стороны подчеркнули важность долгосрочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обменялись мнениями по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы. По просьбе посла секретарь Совета безопасности также представил процесс разблокирования региональных транспортных маршрутов.