Հայաստանը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության զարգացման գործում. ԵԽԽՎ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը հունվարի 27-ին կքննարկի բանաձևի նախագիծ «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը»  խորագրով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ բանաձևի հեղինակներն են Ֆինլանդիան ներկայացնող պատգամավոր  Կիմմո Կիլյունենը և Շվեդիան ներկայացնող պատգամավոր Բորիանա Աբերգը:
Պատգամավորները բանաձևի նախագծին կից նաև զեկույց են ներկայացրել, որում նշվում է, որ մոնիթորինգային խումբը ողջունում է փաստը, որ Հայաստանը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության զարգացման գործում 2018 թվականին երկրում քաղաքական ղեկավարության փոփոխությունից հետո: Նշվում է, որ Հայաստանում հաջողվել է հաղթահարել քաղաքական լուրջ ճգնաժամը, որն առաջացել էր ԼՂ հակամարտության հետևանքով: Զեկույցի համաձայն՝ ճգնաժամը հնարավոր է եղել հաղթահարել 2021 թվականին անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով, որոնք անցել են ժողովրդավարական միջավայրում՝ չնայած խիստ բևեռացված միջավայրին:
Զեկույցում նշվում է, որ Վեհաժողովը ողջունում է Հայաստանում 2018 թվականին քաղաքական ղեկավարության փոփոխությունից հետո իրականացված բարեփոխումները և նոր ծրագրերի մեկնարկը, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության մակարդակը:
Փաստաթղթով ԵԽԽՎ-ն կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին ավարտին հասցնել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումները՝ համաձայն Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների։ Մասնավորապես՝ հստակ իրավական սահմանում ապահովել նախընտրական ծախսերի վերաբերյալ, վերացնել երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց նկատմամբ առկա արգելքը, որպեսզի նրանք ևս կարողանան առաջադրվել ընտրությունների ժամանակ, տուգանք սահմանել նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ զրպարտության համար, թույլ տալ ընտրողներին իրավական ճանապարհով վիճարկել իրենց տեղամասերում ընտրությունների արդյունքները։
Փաստաթղթում անդրադարձ կա նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: ԵԽԽՎ-ն փաստաթղթով կոչ է անում հասնել հակամարտության արդար և կայուն հանգուցալուծմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: ԵԽԽՎ-ն նաև բոլոր հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու կոչ է անում:

YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) will debate a draft resolution on the functioning of democratic institutions in Armenia on January 27.
The authors of the resolution are MP representing Finland Kimmo Kiljunen and MP representing Sweden Boriana Åberg.
The lawmakers have also presented a report adjacent to the draft resolution, stating that “the Monitoring Committee welcomes the fact that Armenia has made marked progress in its democratic development since the change of political leadership in 2018 and has successfully emerged from the serious political crisis triggered by the outcome in the Nagorno-Karabakh conflict, which was overcome by parliamentary elections in June 2021”.
“The committee assesses the achievements made, and challenges remaining, with regard to, inter alia, electoral reform, the balance of institutional power, the political environment, judicial reform and the media environment, and makes a number of concrete recommendations”, the report says.
The Assembly also welcomes the pursuit of reforms, the launch of new projects since the change of political leadership in 2018 and the degree to which Armenia has co-operated with the Council of Europe, including at the level of its parliamentary delegation, the report added.
The Assembly calls on the Armenian authorities to complete the reform of the electoral framework by taking on board the recommendations of the Venice Commission and the OSCE/ODIHR, in particular as regards providing a precise legal definition of campaign expenditure, abolishing the ban on bi-nationals standing for election, enabling voters to challenge voting results in their constituency.
The report also made a reference to the Nagorno Karabakh conflict where PACE calls on to achieve the fair and stable settlement of the conflict within the OSCE Minsk Group. PACE also calls on to return all Armenian prisoners of war.