LEAD4Shirak ծրագրի շրջանակներում ստորագրվեցին գործընկերության հուշագրեր
ԳՅՈՒՄՐԻ,22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի ունեցավ  LEAD4Shirak ծրագրի Գործընկերության հուշագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը։
«Տեղական դերակատարների զորեղացում հանուն Շիրակի մարզի Զարգացման» ծրագիրը քառամյա է:  Նպատակն է նպաստել գյուղական համայնքների զարգացմանը և աղքատության, անհավասարության և խոցելիության նվազեցմանը:
Ըստ ծրագրի՝ որս տարվա ընթացքում, շուրջ 4,5 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ է տրամադրվելու։Ծրագրում առանցքային է բնապահպանությունն ու կանանց մասնակցության խթանումը: «Այս տարվա առաջին կիսամյակում արդեն սկսելու ենք մշակված ռազմավարությունների իրականացման գործընթացը և հայտարարվելու են դրամաշնորհներ ՝  ձևավորված տեղական ակտիվ խմբերի տարածքներում և պոտենցյալ բոլոր շահառուները,   ովքեր կարող են դիմել ծրագրին, հնարավորություն կունենան իրենց հայտադիմումները ներկայացնելու»,- «Արմենպրես»-ի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ նշեց  թիմի ղեկավար Բրիգիտե Մելմաուեր-Լարխերը:
Հուշագիրը համախմբում է քաղաքացիական հասարակության, բիզնեսի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներին՝ միասին գործելու հանուն գյուղական զարգացման։ Ծրագիրը ֆինանսավորում են ԵՄ-ն ու Ավստրիական զարգացման համագործակցությունը,  իրականացնում է Ավստրիական զարգացման գործակալությունը։

В рамках программы LEAD4Shirak подписан Меморандум о сотрудничестве
В Технологическом центре Гюмри состоялась официальная церемония подписания Меморандума о сотрудничестве LEAD4Shirak.
Программа «Расширение возможностей местных субъектов для развития Ширакской области» рассчитана на четыре года. Цель программы - внести свой вклад в дело развития сельских общин, путем сокращения нищеты, неравенства и уязвимости.
В соответствии с программой в течение этого года будет предоставлен грант в размере около 4,5 млн евро. Программа направлена на защиту окружающей среды и поощрение участия женщин. «В первом полугодии этого года мы начнем процесс реализации разработанных стратегий и объявим гранты, сформированные на территориях активных местных групп, и все потенциальные бенефициары, которые могут обратиться к программе, получат возможность представить свои заявки». Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщила руководитель группы Бригитта Мельмауэр-Ларше.
Меморандум объединит представителей гражданского общества, бизнеса и органов местного самоуправления, чтобы действовать вместе во имя развития сельских общин. Проект финансируется ЕС и Австрийским агентством развития, реализуется Австрийским агентством развития.