ՀՀ-ն Իրանի հետ ակտիվ բանակցություններ է վարում Հյուսիս-հարավ միջազգային երթուղու ձևավորման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շարունակում է խորացնել Իրանի հետ ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունները և այդ նպատակով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկու անգամ հանդիպել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Իրանի հետ ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունների խորացման նպատակով 2021 թվականի օգոստոսի 5-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է ԻԻՀ նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիին, հաջորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել նույն թվականի սեպտեմբերի 17-ին Դուշանբեում: Այդ հանդիպումներում քննարկվել են հայ-իրանական բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը նշեց, որ տարեվերջին Իրանի կառավարությունն ընդունել է որոշում Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ, հայկական կողմից քննարկվում է Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցը:
«Իրանի հետ ակտիվ բանակցություններ են ընթանում Հյուսիս-հարավ միջազգային տրանսպորտային երթուղու ձևավորման շուրջ»,- եզրափակեց Արարատ Միրզոյանը:

Armenia holds active talks with Iran on establishing North-South int’l transportation route
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Armenia continues deepening the traditional friendly relations with Iran and for this purpose Prime Minister Nikol Pashinyan met two times with Iran’s President Ebrahim Raisi, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at the session of the parliamentary standing committee on foreign affairs.
“In order to deepen the traditional friendly relations with Iran, Prime Minister Nikol Pashinyan met on August 5, 2021, with Iran’s President Ebrahim Raisi during his working visit in Iran. The next meeting took place in Dushanbe on September 17 of the same year. The further development of the Armenian-Iranian multilateral relations and the developments taking place in the region were discussed during these meetings”, the FM said.
He said that in the end of the year the government of Iran adopted a decision on opening a general consulate in Armenia’s town of Kapan, adding that the Armenian side is discussing the issue of opening a general consulate in Tabriz.
“Active talks are underway with Iran to establish a North-South international transportation route”, the FM said.