Նշվել է մոլորակի բնակիչների համար ամենահաճելի բույրը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլորակի բնակիչների մեծ մասը վանիլի բույրը գերադասում Է մնացած բոլոր բույրերից: Այս եզրակացությանն են հանգել բրիտանացի եւ շվեդ գիտնականները միջազգային հետազոտության հիման վրա՝ աշխարհում ամենասիրված բույրը որոշելու նպատակով: Ապրիլի 6-ին այդ մասին հաղորդում Է The Daily Telegraph թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օքսֆորդի համալսարանի եւ Կարոլինյան ինստիտուտի ներկայացուցիչները 10 բույրեր են ներկայացրել տարբեր երկրների եւ ինը տարբեր մշակույթների 235 ներկայացուցիչերի:
Հարցման մասնակիցների թվում, հրատարկության տվյալներով՝ եղել են Հյուսիսային եւ Կենտրոնական Ամերիկայի, Հարավ - արեւելյան Ասիայի քաղաքների բնակիչներ, ֆերմերներ, որսորդներ եւ ձկնորսներ մոլորակի այդ մասերի առանձին շրջաններից:
«Մենք ցանկանում Էինք պարզել, թե տարբեր մշակույթների բոլոր ներկայացուցիչները բույրերի միատեսակ ընկալում ունեն արդյոք թե կան ինչ-որ տարբերություններ,- ճշտել Է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Արթին Արշամյանը: Ավանդաբար դա համարվել Է մշակութային առանձնահատկություն, բայց պարզվեց, որ դա այդպես չԷ, ասել Է գիտնականը:
«Քանի որ մարդկանց այդ խմբերն ապրում են այնպիսի տարբեր բնական պայմաններում, ինչպիսիք են արեւադայձային անտառը, ծովեզերքը, լեռնային եւ քաղաքային շրջանները, ապա մեք գրանցեցինք բազմաթիվ ամենատարբեր բուրմունքայն զգացումներ»,- նշել Է Արշամյանը:
10 հոտեր ընտրվել Էին դիտավորյալ՝ ներկայացնելու համար հոտերի բազմազանությունը, այդ թվում որոնք հիշեցնում Էին նեխած ձկան, քրտնած ոտքերի, սնկերի, նարդոսի հոտերը:
Հետազոտության մասնակիցներին, որի արդյունքները հրապարակվել են Current Biology հանդեսում, պարզապես խնդրել են հոտ քաշել յուրաքանչյուր քիմիական նյութից եւ գնահատել, թե որքան Է այն նրանց դուր եկել ինը մյուս հոտերի համեմատւթյամբ:
Վանիլի բույրը դարձել Է ամենագերադասելի հոտը, դրան հաջորդում են դեղձի եւ նարդոսի բույրերը:
Տարբեր մշակույթների ներկայացուցիչները, գիտնականի խոսքով՝ «տարբեր հոտերը գնահատում են միատեսակ»՝ անկախ բնակության վայրից կամ կենսակերպից:
Նա նաեւ կարծում Է, որ որոշակի հոտեր կարող են պատմականորեն կապված լինել գոյատեւման շանսերի մեծացման հետ: «Այժմ մենք գիտենք, որ գոյություն ունի բույրերի ունիվերսալ ընկալում՝ պայմանավորված մոլեկուլային կառուցվածքով, եւ դա բացատրում Է, թե ինչու Է մեզ դուր գալիս կամ դուր չի գաիս որոշակի հոտը»,- հավելել Է Արշամյանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Назван самый приятный для жителей планеты аромат
Большинство жителей планеты предпочитают аромат ванили всем остальным запахам. К такому выводу пришли британские и шведские ученые на основе международного исследования с целью определить самый популярный в мире аромат. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в среду газета The Daily Telegraph.
Представители Оксфордского университета и Каролинского института представили 10 ароматов 235 представителям различных стран и девяти разных культур. В числе опрошенных, по данным издания, были жители городов Северной и Центральной Америки, Юго-Восточной Азии, фермеры, охотники и рыбаки из отдаленных районов этих частей планеты.
"Мы хотели выяснить, у всех ли представителей различных культур одинаковое восприятие запахов или есть какие-то отличия", - уточнил один из авторов исследования Артин Аршамян.
Традиционно это считалось культурной особенностью, но оказалось, что это не так, сказал ученый. "Поскольку эти группы людей живут в таких разных природных условиях, как тропический лес, побережье, горные и городские районы, то мы зафиксировали множество самых разнообразных ароматических ощущений", - отметил Аршамян.
10 ароматов были выбраны намеренно, чтобы представить разнообразие запахов, в том числе напоминающем запах гнилой рыбы, потных ног, грибов, лаванды. Участников исследования, результаты которого опубликованы в журнале Current Biology, просто попросили понюхать каждое химическое вещество и оценить, насколько оно им понравилось по сравнению с девятью другими.
Ванильный оказался самым предпочтительным запахом, за ним следуют аромат персика и лаванды.
Представители различных культур, по словам ученого, "оценивают различные запахи одинаково", независимо от места проживания или образа жизни. Он также полагает, что определенные запахи могут исторически быть связаны с увеличением шансов на выживание. "Теперь мы знаем, что существует универсальное восприятие ароматов, обусловленное молекулярной структурой, и это объясняет, почему нам нравится или не нравится определенный запах", - добавил Аршамян.