Բրյուսելում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Շառլ Միշելի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների, ինչպես նաև դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն` մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որը օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով զբաղվելու լիազորությամբ։
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը Արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրների միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները:

Trilateral meeting between Nikol Pashinyan, Charles Michel and Ilham Aliyev takes place in
YEREVAN, 7 APRIL, ARMENPRESS. The trilateral meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the European Council Charles Michel and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev took place in Brussels, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Nikol Pashinyan referred to the situation and the humanitarian issues in Artsakh caused by the recent actions of the Azerbaijani military units.
Issues related to the implementation of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, as well as the agreements reached at the trilateral meeting in Brussels on December 14 were discussed.
Based on the results of the meeting, an agreement was reached to set up a bilateral commission on border delimitation between Armenia and Azerbaijan until the end of April envisaged in the agreement reached in Sochi on November 26, 2021, which will be authorised to deal with security and stability issues along the border.
The Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan instructed the Foreign Ministers to start preparations for peace talks between the two countries.