«ԱրմՀայԹեք 2022». Հարվածային ԱԹՍ-ներից մինչև հաշմանդամություն ունեցող անձանց կյանքը հեշտացնող տեխնոլոգիաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարվածային անօդաչու թռչող սարքերից մինչև բեռնափոխադրող հեռակառավարվող մեքենաներ, հաշմանդամություն ձեռք բերած մարդկանց կյանքը հեշտացնող տեխնոլոգիաներ. այս ամենը ներկայացվեց «ԱրմՀայԹեք 2022» պաշտպանական տեխնոլոգիաների երրորդ միջազգային ցուցահանդեսում։
«Արմենպրես»-ը զրուցել է ցուցահանդեսին ներկայացված ընկերություններից մի քանիսի հետ և պարզել, որ այս անգամ ցուցահանդեսին աչքի էին ընկնում ԱԹՍ արտադրող ընկերությունները, որոնք հիմնականում հեշտ կառավարելի և էժան մոդելներ են։
Հայկական Davaro ընկերության ներկայացուցիչ Արմեն Ենոքյանի խոսքով՝ իրենց ընկերության անօդաչու թռչող սարքերը կարող են թռչել մինչև 20 ժամ կամ մինչև 500 կիլոմետր` կրելով 15 կիլոգրամանոց մարտագլխիկ։ Արտադրում են դրոնների մարտական մոդելներ մինչև 150 կիլոմետր խոցման շառավղով։ Այս անգամ առաջին անգամ ներկայացվել են ընկերության լազերային կառավարվող, հետախուզական և հարվածային և անօդաչու թռչող սարքերի նոր մոդելները։
«Նախատեսված են հակառակորդի օդանավակայանները, զենքի պահեստները, հիմնականում անշարժ օբյեկտը խոցելու համար»,-նշեց նա։
Վերջինիս խոսքով՝ մշակման փուլում է կառավարման համակարգը, որի դեպքում մարտական գործողությունները կղեկավարվեն արհեստական բանականության օգնությամբ։
UAVLAB ընկերության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Ջաղինյանը նշեց, որ «կամիկաձե» տեսակին պատկանող հայկական բզեզից բացի սկսել են նաև հարվածային այլ անօդաչուներ արտադրել, կատարելագործել կառավարման համակարգը։
«Մի մեքենայից կարող ենք 2 անօդաչու կառավարել։ Այն ամբողջովին Հայաստանում է արտադրված»,- նշեց ընկերության ներկայացուցիչը։
Հայաստանյան մեկ այլ հետախուզական և հարվածային ԱԹՍ-ներ, փոքր բեռներ տեղափոխող անօդաչու ուղղաթիռներ և ռադիոտեղերոշման ու կապի համակարգեր արտադրող «ՊրոՄաք» ընկերության ներկայացուցիչ Արշավիր Ստեփանյան խոսքով՝ հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետ պետության հետ համագործակցությունը դինամիկ աճում է։
«Օր օրի զարգացող ոլորտ է, օր օրի նոր մտահաղացումներ կան , նոր նպատակներ կան, նոր պրոյեկտներ կան, որոնք կյանքի են կոչվում։ Շուկան դինամիկ զարգանում է»,- ասաց նա։
Ջերմատեսիլ նշանոցների և դիտարկման համակարգերի արտադրությամբ զբաղվող «Արագած» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1992-ին։ Ընկերության ներկայացուցիչ Լևոն Մարգարյանը նշեց, որ հենց հիմնադրման պահից սկսած համագործակցում են բանակի հետ։
«Տաղավարում ներկայացված են ջերմատեսիլային նշանոցների մի մասը։ Ներկայացված նմուշների մոտ 80 տոկոսը անցել են պետական բոլոր փորձարկումները և արդեն երկար տարիներ կիրառվում են բանակում»,- առանձնացրեց նա։
Կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի ներկայացուցիչ Էդգար Հարությունյանը նշեց, որ մշակել են հայկական «Նաիրի» ռադիոտեղորոշման կայանը։ Այն ևս առաջին անգամ է ներկայացվել ցուցահանդեսին։
«Այն կարողանում է մի քանի րոպեում բացազատվել, ինչը ժամանակակից պատերազմներում շատ կարևոր դեր է զբաղեցնում։ Աշխատում է մինչև 4000 կիլոմետր հեռավորության վրա, նկատում է միջին և մեծ թռչող օբյեկտները»,- ընդգծեց Հարությունյանը։
«Իսատեք Ռոբոտիքս» ընկերության տնօրեն Վահան Իսաջանյանի խոսքով՝ ներկայացնում են երկու նորություն․ առաջինը բեռնափոխադրող հեռակառավարվող մեքենա է՝ թրթուրավոր ամենագնաց, որը նախատեսված է վտանգավոր հատվածներում բեռներ տեղափոխելու և վիրավորներին առաջնագծից էվակուացնելու համար։
Մյուսը մարտական հեռակառավարվող մեքենայի վերջնական մոդելն է։ Այն զինվորին փոխարինում է հենց անմիջական մարտական գործողությունների ժամանակ։ Այսինքն՝ դրանք լիարժեք կարող են մարտ վարել։
Ներկայացված էին նաև հաշմանդամություն ձեռք բերած մարդկանց հետպատերազմյան կյանքը հեշտացնող տեխնոլոգիաներ։
Հայկական «Քայլտեք» ընկերություն հիմնադիր Դավիթ Արսենյանը պատմեց, որ ներկայացրել են սարք, որով հաշմանդամություն ունեցող անձը կարող է տանը պարապել և վերականգնողական բուժում ստանալ։ Հետո գաղափար է առաջացել ստեղծել այնպիսի միջավայր, որով հաշմանդամություն ունեցող անձինք վիրտուալ տարածքում կարող են իրականության զգացողություն ապրել։ Նրա խոսքով՝ այն կհանդիսանա վերականգնողական խթան՝ առաջացնելով նեյրոնային կապեր գլխուղեղում և ողնուղեղում ։
«Ուզում ենք ստեղծել հաշմանդամային կիբերսպորտ, հաշմանդամային կիբերտուրիզմ, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող անձինք սարքի օգնությամբ միանան համակարգին և կարողանան շրջել այն վայրերով, որով իրենք են ուզում։ Հենց խաղի մեջ նրանք, հավասարվելով միմյանց, կարող են շփվել, խոսել՝ անկախ գտնվելու վայրից,- ընդգծեց նա։
Հետպատերազմյան կյանքը հեշտացնող մեկ այլ ընկերություն է արհեստական բանականության վրա հիմնված ստորին վերջույթների պրոթեզներ արտադրող հայկական Oqni ստարտափը։ Oqni-ի համահիմնադիր Հայկ Բագրատյանցը նշեց, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց Հայաստանի ողջ տարածքում և Արցախում հոգեբանական աջակցություն է տրամադրելու։ Ընկերությունը տրամադրում է նաև ինտեգրված վերականգնողական աջակցություն։
«Իրականացնում ենք նախագիծ, որի ընթացքում ստեղծում ենք AI Bionic և 3D բիոմեխանիկական ոտքի պրոթեզներ»,- նշեց նա:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը անցկացվել է «ԱրմՀայԹեք 2022» պաշտպանական տեխնոլոգիաների 3-րդ միջազգային ցուցահանդեսը։
Ցուցահանդեսային երեք օրերի ընթացքում շուրջ 48 տաղավարներում, ավելի քան 50 ընկերություններ՝ 24 թեմատիկ բաժիններով ներկայացրել են իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները:
«ԱրմՀայԹեք 2022» պաշտպանական տեխնոլոգիաների 3-րդ միջազգային ցուցահանդեսի կազմակերպիչը ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն է։ Համակազմակերպիչներն են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գործարան» ՓԲ ընկերությունը և «Բիզոն ցուցահանդեսային ընկերությունների միություն» ՓԲԸ-ն։

АрмХайтек 2022: от ударных БПЛА до устройств, облегчающих жизнь людей с ограниченными возможностями
От ударных БПЛА до грузовых машин с дистанционным управлением, устройств, облегчающих жизнь людей с ограниченными возможностями. Все это было представлено на третьей Международной выставке оборонных технологий «АрмХайтек 2022».
«Арменпресс» беседовал с некоторыми из компаний, представленных на выставке, выяснил, что на этот раз выделялись компании, производящие БПЛА, которые в основном дешевые и простые в управлении модели.
По словам представителя армянской компании «Davaro» Армена Енокяна, беспилотные летательные аппараты их компании могут летать до 20 часов на расстоянии до 500 километров, неся 15-килограммовую боеголовку. Они выпускают боевые модели беспилотников с дальностью полета до 150 километров. В этот раз впервые были представлены новые модели компании: БПЛА, управляемые лазером, разведывательные и ударные.
«Они предназначены для нанесения ударов по аэродромам противника, по складам оружия, в основном для повреждения недвижимых объектов», - рассказал Армен Енокян.
По словам последнего, в стадии разработки система управления, боевыми действиями будут управлять с помощью искусственного интеллекта.
Представитель компании «UAVLAB » Александр Джагинян отметил, что помимо армянского дрона, относящегося к типу «камикадзе», они начали производить и другие ударные дроны с улучшенными системами управления.
«Мы можем управлять двумя дронами с одной машины. Она полностью производится в Армении», - сказал представитель компании.
По словам Аршавира Степаняна, представителя компании «ПроМак», которая производит БПЛА радиоразведки, беспилотники, перевозящие малые грузы, системы радиолокации и связи, сотрудничество с правительством возросло, особенно после 44-дневной войны.
«Это развивающаяся сфера, ежедневно появляются новые идеи, цели и проекты, которые реализуются. Рынок динамично развивается», - сказал он.
ООО «Арагац», занимающееся производством систем тепловизионной маркировки, было основано в 1992 году. Представитель компании Левон Маргарян отметил, что они с самого начала сотрудничают с армией.
«Некоторые тепловизионные знаки представлены в павильоне. Около 80 процентов представленных образцов прошли все государственные испытания и уже много лет эксплуатируются в войсках», - сказал он.
Эдгар Арутюнян, представитель НИИ связи, отметил, что ими разработана армянская радиолокационная станция «Наири». Она впервые представлена на выставке.
«Его можно расположить за несколько минут, что играет очень важную роль в современных войнах. Работает на расстоянии до 4 000 километров, обнаруживает средние и крупные летающие объекты», - подчеркнул Арутюнян.
По словам директора компании «Инсатек Роботикс» Ваана Исаджаняна, они представили две новинки․ Первая - это дистанционно управляемый грузовой автомобиль, гусеничный внедорожник, предназначенный для перевозки грузов в опасные районы и эвакуации раненых с передовой.
Вторая - окончательная модель дистанционно управляемой боевой машины. Заменяет солдат во время непосредственных боевых действий. То есть они могут полноценно вести бои.
Также были представлены устройства, облегчающие жизнь людей с ограниченными возможностями.
Основатель армянской компании «КайлТек» Давид Арсенян сообщил, что они представили устройство, с помощью которого человек с инвалидностью может тренироваться дома и получать реабилитационное лечение. Затем пришла идея создания среды, в которой люди с ограниченными возможностями могут испытать ощущение реальности в виртуальном пространстве. По его словам, это будет реабилитационный стимул, вызывающий нейронные связи в головном и спинном мозге.
«Мы хотим создать инвалидный киберспорт, инвалидный кибертуризм, чтобы люди с инвалидностью могли подключаться к системе с помощью устройства и иметь возможность ходить по желаемым местам. Именно играя, будучи равными, они смогут общаться и разговаривать, независимо от своего местонахождения», - подчеркнул он.
Еще одна компания, облегчающая жизнь людей с инвалидностью - армянский стартап Oqni, производящий протезы нижних конечностей на основе искусственного интеллекта. Соучредитель Oqni Айк Багратянц отметил, что они будут оказывать помощь людям с ограниченными возможностями по всей Армении и в Арцахе. Компания оказывает и комплексную реабилитационную помощь.
«Мы реализуем проект, в рамках которого создаем биомеханические протезы стопы AI Bionic и 3D», - сказал он.
С 31 марта по 2 апреля в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна проходила III Международная выставка оборонных технологий «АрмХайтек 2022».
За три дня работы выставки в 48 павильонах более 50 компаний представили свою продукцию и услуги в 24 тематических разделах.
Организатором Международной выставки оборонных технологий «АрмХайтек 2022» является Министерство высокотехнологичной промышленности РА. Соорганизаторы - Министерство обороны РА, ЗАО «Ереванский завод математических машин», ЗАО «Союз выставочных компаний «Бизон» ».