Արցախի տաք աղբյուրներից հայտնաբերված Anoxybacillus karvacharensis մանրէի պատմությունը որպես ոգեշնչման աղբյուր. 10 հարց գիտնականին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալսարանի Կենսաբանության ֆակուլտետի Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ասպիրանտ Դիանա Ղևոնդյանի կյանքում էքստրեմալ պայմաններում ապրող մանրէների ուսումնասիրությամբ զբաղվող լաբորատորիա հաճախելը շրջադարձային էր: Հենց այդ ժամանակ ուրվագծեցին հետագա մասնագիտական հետաքրքրություններն ու նրան տարան գիտությամբ զբաղվելու ճանապարհով: Դիանան ներկայում նաև Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գիտնականների աջակցման ADVANCE դրամաշնորհային ծրագրի մասնակիցներից է:
Ինչպե՞ս ասպիրանտուրա ընդունվելու որոշում կայացրեցիք: Ընտանիքում և շրջապատում կայի՞ն մարդիկ, ովքեր աջակցում ու ոգեշնչում էին Ձեզ։
Կարող եմ ասել, որ առաջին ոգեշնչումը ստացել եմ դասախոսներից, ովքեր մեծ նվիրումով իրենց գիտելիքներն են փոխանցում։ Դպրոցական տարիներին շատ մակերեսային ենք ուսումնասիրել մանրէաբանությունը, այդ ժամանակ այն ինձ այդքան էլ չէր հետաքրքրում: Բայց հետագայում դասախոսների շնորհիվ մանրէաբանական հետազոտությունները մեզ համար դարձան մեծ բացահայտումների աղբյուր: Մասնագիտական ուղղորդումը եղել է դասախոսների կողմից ու իրենց օրինակով, իսկ ընտանիքս միշտ խրախուսել է առաջ գնալու, նպատակին հասնելու հարցում:
Մանրէաբանական ուսումնասիրությունը ոչ միայն տեսական, նաև փորձարարական տարր ունի իր մեջ։ Դա որքանո՞վ է նպաստել Ձեր ընտրության հարցում:
Իրականում դա ամենաշատն է նպաստել: Երբ երրորդ կուրսում շրջում էինք լաբորատորիաներում ու մոտիկից ծանոթանում ամեն ուղղությանը, ես միանգամից սիրահարվեցի մեր լաբորատորիային, որտեղ այսօր իրականացնում եմ իմ հետազոտությունները: Մենք զբաղվում ենք էքստրեմալ պայմաններում ապրող մանրէների ուսումնասիրմամբ: Ինչո՞ւ այն ինձ գրավեց, քանի որ մեզ՝ ուսանողներիս, միշտ թվացել է, որ բարձր կամ եռման ջերմաստիճաններում, ինչպես նաև թթվային ու հիմնային պայմաններում, կյանք գոյություն ունենալ չի կարող, բայց հասկացանք, որ, ոչ, այդ պայմաններում ևս կյանք կա ու ամենահետաքրքիրը հենց դա ուսումնասիրելն է։ Մեր լաբորատորիայում անցկացնում ենք նաև մետաղահանքերի պոչամբարների մետաղակայուն մանրէների հետազոտություն: Այս թեմայով հետաքրքրված էի դեռևս բակալավրիատից, այն զարգացրել եմ նաև մագիստրատուրայում: Արդեն ասպիրանտուրայում փորձում եմ մետաղակայուններին զուգահեռ էքստրեմալ պայմաններում գտնվող այլ խմբի մանրէներ ուսումնասիրել:
Ո՞վ է գիտնականն՝ ըստ Ձեզ:
Ինչ-որ մեկին գիտնական կոչելու ամենակարևոր պայմաններից մեկն ինձ համար ոչ միայն նրա կողմից նոր բացահայտումներ անելը կամ հարցերին լրիվ այլ տեսանկյունից մոտենալն է, բայց նաև գիտելիքի փոխանցման ունակությունն է: Գիտնականը կարող է իր լաբորատորիայում փակված իրականացնել հետազոտություններ, գրանցել տարբեր արդյունքներ, որոնց մասին ոչ ոք չիմանա, եթե նա հոդվածներ տպագրելով ու դասախոսություններով դրանց մասին չիրազեկի մյուսներին ու չկիսվի իր բացահայտումներով:
Ի՞նչն է Ձեզ առավոտյան օգնում արթնանալ։
Հատկապես գիտական գործունեությամբ զբաղվելիս ժամանակն այնքա՜ն արագ է թռչում: Մտածում ես՝ թեման նոր ես սկսել, բայց հանկարծ զգում ես մի քանի ամիս արդեն անցել է ու կարևոր արդյունքներ դեռ չունես: Այդ պատճառով շատ կարևոր է ամեն օրը պլանավորել այնպես, որ գոնե փոքրիկ քայլերով մոտենալ նպատակին: Գիտության մեջ արդյունք գրանցում ես բավականին երկար ժամանակահատվածում, որի ընթացքում գիտությունն ինքնին փոխվում է ու ավելանում են նոր նպատակներ։
Գիտության մեջ մրցակցությունը շատ մեծ է, քանի որ դու աշխարհի հետ ես մրցում։ Այդպես է, չէ՞:
Այո, դու աշխարհի հետ ես մրցում: Հատկապես առաջատար երկրներում գիտությունը շատ արագ է զարգանում, բայց մենք փորձում ենք քայլ անել նրանց հասնելու համար: Գիտական հոդվածները հենց նրանով են կարևոր, որ քո գիտելիքը, ստացած արդյունքը հասու ես դարձնում աշխարհին, ինչ-որ չափով մրցում ես նրանց հետ, որ տպագրվես նույն գիտական ամսագրերում, նույն գրքերում հայտնվես։ Միայն այդ ձևով է, որ կարողանում ես ոտք մեկնել զարգացած երկրների հետ, ինչ-որ դեպքերում նույնիսկ առաջ անցնել, երբ կարողանում ես մինչ այդ եղած գիտելիքը մի նոր բացահայտումով հարստացնել:
Իսկ ո՞րն է Ձեզ ամենաշատը տպավորած բացահայտումը գիտական Ձեր հետաքրքրությունների մեջ:
Մեր թիմը՝ Հովիկ Փանոսյանի ղեկավարությամբ, հայտնաբերել է նոր մանրէ, որը աշխարհի ոչ մի կետում մինչ այդ չի հայտնաբերվել։ Մանրէն մեկուսացվել է Արցախի՝ Քարվաճառի տաք աղբյուրներից ու երկարատև ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ այն համաշխարհային գիտական համայնքի համար լիովին անծանոթ է: 55-60 0C աստիճանում ապրող մանրէն անվանակոչվել է տեղանքի՝ Քարվաճառի անունով՝ Anoxybacillus karvacharensis (Անոքսիբացիլուս Քարվաճառենսիս): Ինձ համար շատ մեծ ու ոգևորիչ բացահայտում է, որի վրա գիտական խումբն աշխատել է շուրջ տասը տարի, հոդվածները տպագրվել են 2021-ին: Հենց նման դեպքերը նկատի ունենալով եմ ասում, որ գիտական արդյունքին հասնելու համար շատ երկար ժամանակ է պետք։
Այս բացահայտումը մեր հարևան երկու երկրների համար շատ մեծ հարված էր և գիտական համայնքի կողմից բազմիցս առաջարկվել է փոփոխել անվանումը, սակայն մեր ղեկավարի համառ աշխատանքի շնորհիվ հենց այս կերպ է անվանակոչվել մանրէն: Եթե աշխարհի մեկ այլ կետում էլ հայտնաբերվի այդ մանրէն, այն միևնույնն է կոչվելու է Anoxybacillus karvacharensis: Անգամ, եթե հիմա Ադրբեջանը նոր ենթատեսակներ գտնի, նոր շտամներ, այն կրկին այս անվանումն է կրելու։
Մանրէի բացահայտման գործում մեծ է հոդվածի համահեղինակ նորվեգացի պրոֆեսոր Նիլս-Կորե Բիրկելանդի ներդրումը։ Վերջինս աջակցել է այդ հետազոտությունների իրականացմանը, որոնք հնարավոր չէին իրականացնել Հայաստանում որոշ մասնագետների ու սարքավորումների բացակայության պատճառով:
Anoxybacillus karvacharensis-ը կարող է հետագայում նաև կիրառություն գտնել տնտեսության մեջ, մասնավորապես գարեջրի արտադրությունում, քանի որ այն հանդիսանում է ամիլազ ֆերմենտի լավ արտադրիչ։ Ամիլազ ֆերմենտը իրականացնում է օսլայի ճեղքում: Ուսումնասիրվում են նաև մանրէի ֆերմենտատիվ հատկությունները հետագայում կենսատեխնոլոգիայում օգտագործելու նպատակով:
Եղե՞լ է որևէ շրջադարձային պահ, որ օգնել է ավելի հաստատվել գիտնական դառնալու Ձեր որոշման մեջ:
Ինձ թվում է դա այն պահն էր, երբ առաջին անգամ մտա մեր լաբորատորիա: Մինչև դա չէի կողմնորոշվում շարունակել կրթությունս ասպիրանտուրայու՞մ, թե՞ ընտրել բժշկական ուղղվածությունը։ Մանրէաբանության լաբորատորիայում հետազոտական աշխատանքի շնորհիվ հասկացա, որ ճիշտ որոշում եմ կայացրել:
Կիսո՞ւմ եք կարծիքը, որ գիտությամբ զբաղվելը բարդ աշխատանք է։
Գիտությամբ զբաղվելը հետաքրքիր է: Գուցե բարդ է այն իմաստով, որ պետք է անընդհատ սովորել, կատարելագործվել, մասնակցել համաժողովների, ծանոթանալ դրսի գիտնականների աշխատանքներին, նրանց ձեռքբերումներին: Բարդ է, որովհետև նվիրված աշխատանք ու համբերատարություն է պահանջում, ինչպես նաև հետազոտական ճիշտ հարցադրումներ ու անսխալ աշխատանք, որպեսզի ստանաս հիմնավորված արդյունքներ: Բայց, եթե սիրում ես քո աշխատանքը, չես ընկրկում բարդություններից:
Ի՞նչ կասեիք այն երեխային, ով ուզում է դառնալ գիտնական։
Կասեի՝ պետք է անպայման փորձել։ Հատկապես երեխաներին միշտ տանջում է «ինչո՞ւ» հարցը, դա գիտնական դառնալու պայմաններից մեկն է։ Կասեի նաև, որ նրանք փորձեն մտածել այնպես, ինչպես չեն մտածում մյուսները, որ կարողանան գտնել այն հարցերի պատասխանները, որոնք դեռևս չկան։
Ի՞նչը կհամարեք Ձեր կարիերայի գագաթնակետը, գուցե՞ Նոբելյան մրցանակը։
Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր գիտնական ունի Նոբելյան մրցանակի արժանանալու հավակնություն: Գիտնականին առաջ մղողը նոր բացահայտումն ու իր հայտնագործությամբ մարդկանց կյանքը բարեփոխելն է: Ես ինքս էլ, չտարբերվելով մյուսներից, շատ կցանկանայի ստանալ Նոբելյան մրցանակ: Այ դա իսկապես շրջադարձային պահ կլիներ:

The story of Anoxybacillus karvacharensis found in the geothermal spring of Artsakh as a source of inspiration
The story of Anoxybacillus karvacharensis found in the geothermal spring of Artsakh as a
source of inspiration
For Diana Ghevondyan, PhD student in the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology of the Department of Biology at Yerevan State University, a single visit to a laboratory specialized in the analysis of extremophiles (microorganisms living in extreme environments) turned out to be a life-changing. It was at this particular point that her further professional interests took shape and led her to the scientific path. Currently, Diana is also one of the participants of the ADVANCE grant program by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST).
How did you make up your mind to continue with your PhD studies? Were there any people in your family or close circle who encouraged and inspired you?
I can definitely state that my first inspiration was my lecturers who are committed to passing on knowledge to younger generations. We studied microbiology rather superficially at school, it didn’t really interest me back then. Later on, microbiological analysis became a great source of revelations for us owing to lecturers. I owe my career orientation to the lecturers and their example, as well as to my family who has always encouraged me to keep growing and go for it.
The microbiological analysis contains not only a theoretical but also a practical element in it. To what extent did that impact your choice?
It was actually the most decisive factor. In the third year, when we were going around laboratories and were getting to know every branch, I instantly fell in love with our lab where I’m currently carrying out my research. We deal with the analysis of microorganisms living in extreme environments. Why did it appeal to me? The reason is we as students always used to believe they could not exist at high or boiling degrees, as well as in acid and base conditions, but we came to realize there’s life in those conditions as well and their analysis is far more engaging. In our laboratory, we also conduct analysis of metal-resistant bacterias found in tailing dumps in mines. I took an interest in this subject while doing my Bachelor’s degree, then developed it in my Master’s. During my PhD studies already I’m trying to research microorganisms living in extreme environments in parallel with metal-resistant ones.
Who is a scientist to your mind?
One of the most essential prerequisites of calling someone a scientist is not only their ability to discover the new, make inventions or shift the perspective, but also knowledge transfer. A scientist can conduct research enclosed in his or her laboratory, and record results nobody will be aware of unless they raise awareness and share these discoveries by means of articles and lectures.
What helps you get up in the morning?
Time flies, especially while you’re engaged in scientific activity. You seem to have just started the subject while, in fact, several months have passed by and you’ve got no crucial results. Therefore, planning is extremely important to get closer to the goal step by step. Scientific results take plenty of time, whilst science keeps changing and new goals emerge.
Science is highly competitive as you compete with the world. Do you agree with this statement?
Definitely. Science advances rapidly, especially in developed countries, but we’re trying hard to catch up with them. The significance of scientific articles is that you make your knowledge and results known to the world. To a degree, you’re in competition with them to have your articles published in the same journals and books. That’s how you catch up with developed countries, even excel them in certain instances when you’re able to enhance the already existing knowledge with an absolutely new discovery.
What’s the discovery that impressed you the most in the realm of your scientific interests?
Our team, under the supervision of Hovik Panosyan, has discovered a novel thermophilic bacterium isolated from the Karvachar geothermal spring in the Artsakh Republic, and, as a result of long-lasting research, it turned out to be completely unknown to the world scientific community. The microorganism, living at 55-60 C degrees, was named after the location, Karvachar - Anoxybacillus karvacharensis. It’s an enormous and exciting discovery for me, which the scientific team has been working on for over 10 years. The articles came out in 2021. Considering such instances I claim that scientific results are time-consuming.
This discovery greatly hit our two neighbouring countries, and the name was suggested to be altered by the scientific community, but our supervisor persistently insisted on this particular name for the microorganism. Even if it is found somewhere else in the world, it will still be called Anoxybacillus karvacharensis. Even if Azerbaijan uncovers new subspecies or variants, it will still bear the same name.
The contribution of the co-author of the article, Norwegian professor Nils-Kåre Birkeland is immense in the discovery of the microorganism. The latter supported the research which would have been infeasible due to the absence of certain specialists and equipment in Armenia.
Anoxybacillus karvacharenis can later be applied in production, in particular beer production, owing to amylase ferment, which makes starch breakdown possible. The fermentation properties of the microorganism are being looked into in order to be later used in biotechnology.
Can you recall any turning point which reassured your decision of becoming a scientist?
To my mind, it was the moment I stepped into our laboratory. Up to that point, I’d been in two minds about whether to continue with my PhD or to go for medicine. Due to the research in the microbiological laboratory did I realize I was right in my choice.
Do you share the view that it is tough to be engaged in science?
It is interesting to be engaged in science. It might be hard as you have to constantly learn, improve, take part in conferences, and get to know foreign scientists’ work and achievements. It is hard as it takes commitment and patience, as well as correctly formulated questions and accurate work in order to get well-grounded results. In case you love your job, you never give up on hardships.
What would you tell a child who wishes to be a scientist?
I’d say it’s well worth trying. Children keep asking why, it’s one of the prerequisites of becoming a scientist. I’d also tell them to think outside the box, differently from others so that they find answers to yet unanswered questions.
What would you consider your career peak? The Nobel Prize?
I suppose every scientist has the ambition to receive the Nobel Prize. The driving force for a scientist is a new discovery and improvements in people’s lives as a result. I’m no exception, and I’d love to receive the Nobel Prize. That would be a turning point indeed.