Ucom պարտատոմսեր․ առաջին կորպորատիվ պարտատոմսերը հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականին «Յուքոմ» ընկերությունն առաջին անգամ պարտատոմսեր է թողարկել: Այս հոդվածում կնշվի, թե ինչ է պարտատոմսը և, բանկային ավանդի հետ համեմատած՝ ի՞նչ առավելություն ունի այն:
Նախ, դրանք ստացական-պարտավորագիր հիշեցնող փաստաթղթեր են, որոնք հասանելի են յուրաքանչյուրին: Օրինակ՝ որևէ ընկերություն ցանկանում է ինչ-որ նախագծի համար գրավել ներդրում ու որոշում է թողարկել պարտատոմսեր, որոնք ձեռք բերելու դեպքում գնորդը փաստացի դառնում է տվյալ նախագծի ֆինանսավորողը:
Այս ընթացակարգը շատ նման է բանկային ավանդ ներդնելու գործարքին, սակայն ավելի ճկուն տարբերակով: Ո՞րն է պարտատոմսերի առավելությունը՝ կհարցնեք դուք: Եթե համեմատենք բանկային ավանդի հետ, ապա պարտատոմսերը հնարավոր է յուրաքանչյուր պահի վաճառել, այնինչ բանկային ավանդը պայմանագրով ենթադրում է հստակ ժամանակահատված, որի ընթացքում գումարը հնարավոր չէ հետ վերցնել բանկից: Պարտատոմսերը վաճառելու դեպքում մինչ այդ կուտակած տոկոսադրույքները չեն զրոյանում: Բացի այդ, պարտատոմսերի տոկոսադրույքն ավելի բարձր է, քան բանկային ավանդինը: Օրինակ՝ 2019 թվականին բանկերում դոլարային ավանդների դիմաց տոկոսադրույքը կազմում էր միջինում 4.5%, իսկ «Յուքոմ»-ի պարտատոմսերինը՝ 7.5%, միևնույն ժամանակ դրամային ավանդները հնարավոր էր ներդնել միջինում 9.55%-ով Ucom պարտատոմսերի 11% հետ համեմատած:
«Յուքոմի ֆինանսական հոսքերի դիվերսիֆիկացիայի նպատակով երեք տարի առաջ որոշում կայացվեց թողարկել պարտատոմսեր, ինչի արդյունքում, մասնավորապես, վերազինեցինք մեր ֆիքսված ցանցը և ինտերնետի թեստավորման ու վերլուծության համաշխարհային առաջատար Ookla ընկերության կողմից արժանացանք «Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ցանց 2021» մրցանակի:
Շնորհակալ ենք այն բոլոր մարդկանց, որոնք վստահեցին մեզ ու ձեռք բերեցին մեր պարտատոմսերը», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
2019 թվականին «Յուքոմ» ընկերության կողմից թողարկված պարտատոմսերի ծավալը կազմել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ և 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։

Облигации Ucom: первые корпоративные облигации в сфере телекоммуникаций Армении
Компания «Ucom» впервые выпустила облигации в 2019 году. Эта статья представляет, чем облигация  отличается от банковского вклада и в чем ее преимущество.
Прежде всего, это документы, напоминающие квитанции, доступные каждому. Например, если компания хочет инвестировать в проект и решает выпустить облигации, покупатель фактически становится спонсором проекта.
Эта процедура очень похожа на транзакцию банковского вклада, но в более гибком варианте. В чем преимущество облигаций, спросите вы? Если сравнивать с банковским вкладом, то облигации можно продать в любой момент, тогда как банковский вклад предполагает определенный срок, в течение которого сумма не может быть изъята из банка. В случае продажи облигаций накопленные ранее процентные ставки не равны нулю. Кроме того, процентная ставка по облигациям выше, чем по банковскому депозиту. Например, в 2019 году средняя процентная ставка по долларовым депозитам в банках составляла 4,5%, а по облигациям Ucom - 7,5%, в то же время можно было инвестировать драмовые депозиты в среднем под 9,55% по сравнению с 11% Ucom облигаций.
«Три года назад было принято решение о выпуске облигаций для диверсификации финансовых потоков Ucom, в результате чего, в частности, мы модернизировали нашу фиксированную сеть и выиграли награду мирового лидера Ookla «Самая быстрая фиксированная сеть 2021 в Армении» в интернет-тестировании и анализе.
«Мы благодарны всем людям, которые доверились нам и приобрели наши облигации», - сказал Ара Хачатрян, генеральный директор Ucom.
В 2019 году объем выпущенных компанией «Ucom» облигаций составил 5 млн долларов США с годовой доходностью 7,5% и 250 млн драмов с годовым доходом 11%.