ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ նախագահի հետ բանակցությունների կարևոր արդյունքներից է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարևորության ընդգծումը՝ սրանից բխող քաղաքական հետևանքներով:
«Եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցին նախորդող օրերին Հայաստան էին այցելել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի, ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահողները, կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շեշտեց Փաշինյանը:
Վարչապետը հստակ տեսնում է, որ համանախագահող բոլոր երկրները Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման իրենց մանդատին հավատարիմ են մնում, չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել:
«Բայց առավել ևս այն, որ նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջան և քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունը աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը, լավատեսության շոշափելի հիմքեր են տալիս»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Oценки о роспуске сопредседателей Минской группы ОБСЕ не обоснованы: Пашинян
«Если отметить, что российские, французские и американские сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили Армению за несколько дней до моего визита в Москву, то можно сказать, что оценки о роспуске сопредседателей Минской группы ОБСЕ необоснованны", - подчеркнул Пашинян, сообщает «Арменпресс».
Премьер-министр ясно видит, что все страны-сопредседатели остаются приверженными своему мандату по урегулированию Нагорного Карабаха, несмотря на то, что события на Украине создали трудности для совместной работы сопредседателей.
"Но более того, тот факт, что даже в этих условиях сопредседатели действуют, совершают визиты в регион, фиксируют на политическом уровне свою приверженность поддержке урегулирования Нагорного Карабаха, дает ощутимые основания для оптимизма", - подчеркнул Пашинян.