Հայաստանը տարբեր ժամանակաշրջանների քարտեզներում ինքն իրեն չգտնելու մտավախություն չունի․ ՀՀ ԱԳ նախարարի պատասխանն Ալիևին
Հարց - Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ սահմանների ճշգրտման գործընթացում հիմք կընդունեն 1918 թվականի և մինչև 1991թ. Խորհրդային Միության փլուզումը եղած բոլոր քարտեզները, և որ 1918-20 թվականների որոշ քարտեզներով Երևանը, Սյունիքը իբր Ադրբեջանի կազմում են: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունները:
Պատասխան – Մենք քարտեզների ուսումնասիրություններին դեմ չենք: Բայց ինչու՞ սահմանափակվել 20-րդ դարով: Կարելի է սկսել Քրիստոսից առաջ 6-րդ դարում Բաբելոնում ստեղծված, կամ Հերոդոտոսի կողմից Քրիստոսից առաջ 5-րդ դարում ստեղծված, կամ Ստրաբոնի կողմից Քրիստոսից առաջ 1-ին դարում ստեղծված, կամ Կլավդիոս Պտղոմեոսի կողմից արդեն Քրիստոսից հետո 2-րդ դարում ստեղծված, կամ նույն ժամանակահատվածում Պլինիոս Ավագի կողմից ստեղծված քարտեզներից և շարունակել հետագա ժամանակաշրջանների բազմաթիվ լատինական, բյուզանդական, արաբական և այլ աշխարհագրական նկարագրություններով և քարտեզներով: Հայաստանն ինքն իրեն այդ քարտեզներում չգտնելու մտավախություն չունի:
Այնուամենայնիվ, շահագրգռված լինելով ապագա սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ այդ աշխատանքը պիտի հիմնվի երկու կողմից ընդունված, իրավական ուժ ունեցող քարտեզների վրա։

Армения не опасается не найти себя на картах разных периодов истории: ответ министра ИД РА Алиеву
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян откликнулся на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что в процессе уточнения границ с Арменией будут приняты за основу карты 1918 года и до развала СССР1991 г., и что по некоторым картам 1918-20 гг. Ереван, Сюник якобы входят в состав Азербайджана.
Ниже представляем вопрос Арменпресс и ответ министра иностранных дел Армении.
Вопрос: Президент Азербайджана Ильхам Алиев вчера заявил, что в процессе уточнения границ с Арменией будут приняты за основу документы 1918 года и все карты до распада Советского Союза в 1991 г., и что по некоторым картам 1918-20 гг. Ереван, Сюник якобы входят в состав Азербайджана. Как Вы прокомментируете эти заявления?
Ответ: Мы не против изучения карт. Но зачем ограничиваться ХХ веком? Можно начать с карт, что были созданы в Вавилоне в VI веке до рождения Христа, или созданных Геродотом в V веке до Р.Х.,  либо созданных Страбоном в I веке до Р.Х., либо созданных Клавдием Птолемеем уже во II веке после Р.Х., или с карт, созданных в тот же период  Плинием Старшим, а затем продолжить множеством других латинских, византийских, арабских и иных географических описаний и картами последующих периодов. У Армении нет опасений не найти себя на этих картах.
Тем не менее, будучи заинтересованным в эффективной работе будущей комиссии по делимитации и пограничной безопасности, Республика Армения считает, что эта работа должна основываться на картах,принятых с обеих сторон и имеющих юридическую силу.