Հայաստան եմ եկել հայ-ճապոնական հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով. Ճապոնիայի ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը եւ Ճապոնիան 2022 թվականին տոնում են երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարեդարձը, եւ այդ առիթով Ճապոնիայից երկօրյա բարեկամական այցով պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան: Պատվիրակության ղեկավարը՝ Ճապոնիայի արտաքին գործերի խորհրդարանական փոխնախարար Տարո Հոնդան, «Արմենպրես»-ին հայտնեց, որ ինքը Հայաստան է եկել Ճապոնիայի եւ Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով:
«Այս տարի նշվում է Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը, եւ ես այցով Հայաստան եմ եկել Ճապոնիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով: Հայաստանը ֆիզիկապես շատ հեռու է Ճապոնիայից, եւ մենք շատ լավ ծանոթ չենք հայկական մշակույթին ու ավանդույթներին, ուստի ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք նպաստել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը երկկողմ փոխառնչությունների եւ փոխանակումների միջոցով», - հայտարարեց փոխնախարարը:
Ճապոնիայի խորհրդարանական փոխարտգործնախարարի գլխավորած պատվիրակությունը այսօր՝ մայիսի 3-ին, Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմայի ուղեկցությամբ այցելեց Արարատի մարզի Ղուկասավան գյուղի ՏՏ կենտրոն, որը հիմնադրվել է Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ: Մայիսի 2-ին փոխնախարար Տարո Հոնդային Երեւանում ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ. սեպտեմբերի 7-ին: Այդ օրը կողմերի միջև ստորագրվել է Արձանագրություն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին: Դրանից բացի՝ մինչ օրս Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջև ստորագրվել եւ ընդունվել է եւս 10 հայտարարություն եւ համաձայնագիր: 1999 թվականից ի վեր Հայաստանում 88 ծրագիր է իրականացվում Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ: Երկրների միջև գոյություն ունի նաև երկկողմ ապրանքաշրջանառություն:

Я приехал в Армению с целью укрепления армяно-японских отношений: заместитель министра иностранных дел Японии
Я приехал в Армению с целью укрепления армяно-японских отношений: заместитель
министра иностранных дел Японии
Армения и Япония в 2022 году отмечают 30-летие установления двусторонних дипломатических отношений, и в связи с этим в Армению с двухдневным дружественным визитом прибыла делегация из Японии. Глава делегации, парламентский заместитель министра иностранных дел Японии Таро Хонда, сообщил «Арменпресс», что он приехал в Армению с целью укрепления двусторонних отношений между Японией и Арменией.
«В этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между Японией и Арменией, и я приехал с визитом в Армению с целью укрепления отношений между Японией и Арменией. Армения географически довольно далека от Японии, и мы не очень хорошо знакомы с армянской культурой и традициями, но я надеюсь, что мы сможем способствовать развитию двусторонних отношений посредством двусторонних отношений и обменов», - заявил замминистра.
Делегация во главе с заместителем министра иностранных дел Японии сегодня, 3 мая, в сопровождении чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Масанори Фукусимы, посетила ИТ-центр села Гукасаван Араратской области, который был основан при финансовом содействии правительства Японии. 2 мая Таро Хонду в Ереване принял заместитель председателя Национального собрания РА Акоп Аршакян.
Дипломатические отношения между Республикой Армения и Японией установлены 7 сентября 1992 года. В этот день между сторонами был подписан Протокол об установлении дипломатических отношений. Кроме того, по сей день между Арменией и Японией подписано и принято еще 10 заявлений и соглашений. С 1999 года в Армении при содействии правительства Японии реализовано 88 проектов. Между странами также налажена двусторонняя торговля.