Հայաստան եմ եկել հայ-ճապոնական հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով. Ճապոնիայի ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը եւ Ճապոնիան 2022 թվականին տոնում են երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարեդարձը, եւ այդ առիթով Ճապոնիայից երկօրյա բարեկամական այցով պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան: Պատվիրակության ղեկավարը՝ Ճապոնիայի արտաքին գործերի խորհրդարանական փոխնախարար Տարո Հոնդան, «Արմենպրես»-ին հայտնեց, որ ինքը Հայաստան է եկել Ճապոնիայի եւ Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով:
«Այս տարի նշվում է Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը, եւ ես այցով Հայաստան եմ եկել Ճապոնիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունները ամրապնդելու նպատակով: Հայաստանը ֆիզիկապես շատ հեռու է Ճապոնիայից, եւ մենք շատ լավ ծանոթ չենք հայկական մշակույթին ու ավանդույթներին, ուստի ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք նպաստել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը երկկողմ փոխառնչությունների եւ փոխանակումների միջոցով», - հայտարարեց փոխնախարարը:
Ճապոնիայի խորհրդարանական փոխարտգործնախարարի գլխավորած պատվիրակությունը այսօր՝ մայիսի 3-ին, Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիմայի ուղեկցությամբ այցելեց Արարատի մարզի Ղուկասավան գյուղի ՏՏ կենտրոն, որը հիմնադրվել է Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ: Մայիսի 2-ին փոխնախարար Տարո Հոնդային Երեւանում ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թ. սեպտեմբերի 7-ին: Այդ օրը կողմերի միջև ստորագրվել է Արձանագրություն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին: Դրանից բացի՝ մինչ օրս Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջև ստորագրվել եւ ընդունվել է եւս 10 հայտարարություն եւ համաձայնագիր: 1999 թվականից ի վեր Հայաստանում 88 ծրագիր է իրականացվում Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ: Երկրների միջև գոյություն ունի նաև երկկողմ ապրանքաշրջանառություն:

‘I came here to strengthen relations between Japan and Armenia’ - Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs
‘I came here to strengthen relations between Japan and Armenia’ - Parliamentary Vice-Minister
for Foreign Affairs
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. This year Armenia and Japan are celebrating the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations. On this occasion, a delegation led by Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Taro Honda arrived in Armenia on a two-day friendly visit.
Mr. Taro Honda told Armenpress that he arrived in Armenia to strengthen the bilateral relations between Japan and Armenia.
“This year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Japan and Armenia, and I came here to strengthen the bilateral relations between Japan and Armenia. Armenia is very far from Japan, and we are not so well aware of the Armenian culture and traditions, therefore, I hope that we will be able to contribute to the development of bilateral relations through bilateral exchanges”, he said in an interview to Armenpress.
Accompanied by Ambassador of Japan to Armenia Masanori Fukushima, the Japanese delegation visited today the IT center in the village of Ghukasavan in Ararat province. The center has been established with the financial support of the Japanese government.
The diplomatic relations between Armenia and Japan were established on September 7, 1992. Protocol on establishment of diplomatic relations between Japan and Armenia was signed on that day. So far, Armenia and Japan have signed and adopted 10 statements and agreements.