Հայաստանում բանկային հաշիվներ են բացել մոտ 16 հազար ոչ ռեզիդենտներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկերում մոտ 16 հազար ոչ ռեզիդենտներ բացել են նոր հաշիվներ, նրանց զգալի մասը Ռուսաստանի ռեզիդենտներ են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Ըստ նրա՝ աշխարհում բանկային համակարգերում ավանդաբար կան խաղի հստակ կանոններ. ոչ ռեզիդենտներն ավելի խիստ հսկողության ներքո են գտնվում միշտ:
«Հայաստանի բանկային համակարգը ստեղծված իրավիճակում շատ ճիշտ աշխատանք է իրականացնում այն առումով, որ պահպանվում են բոլոր միջազգային նորմերը: Միևնույն ժամանակ մենք տեսնում ենք, որ այդ նորմերի ներքո մենք ունենք ոչ միայն ՌԴ-ի, այլ նաև այլ երկրների քաղաքացիներ, որոնք բանկ մուտք գործելով և ապացուցելով, որ իրենց տնտեսական շահի կենտրոնը տեղափոխվում է Հայաստան, հնարավորություն են ունենում բացել հաշիվներ ՀՀ առևտրային բանկերում, սպասարկվել ՀՀ բանկային համակարգում: Այդպիսի հաճախորդների թիվը, եթե ես չեմ սխալվում, ներկայումս մոտ 16 հազար է»,-ասաց Գալստյանը:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Around 16,000 non-residents have opened new bank accounts in Armenian banks, the Central Bank Governor Martin Galstyan said at a news conference.
He said that most of these non-residents are Russian residents.
Galstyan said that in accordance to globally accepted rules of banking, non-residents are under higher supervision.
“The Armenian banking system is working very accurately in the current situation in terms of maintaining all international norms. At the same time we see that under these norms we have not only citizens of Russia, but also citizens of other countries, who, upon entering the bank and proving that the center of their economic interest is being relocated to Armenia, have the opportunity to open accounts in Armenian commercial banks and be serviced in the Armenian banking system. The number of such customers, if I am not mistaken, is currently around 16 thousand,” Galstyan said, adding that most of them are Russian residents.