Քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպած հավաքի մասնակիցը կալանավորվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում շարունակվում է քաղաքական ընդդիմության կազմակերպած հավաքի երկու մասնակիցների կողմից Երևան քաղաքի Աթենք և Իսակով փողոցների հատման խաչմերուկում խուլիգանություն կատարելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և դատավարական անհրաժեշտ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել էին ենթադրյալ հանցագործություն կատարած երկու անձանց ինքնությունը, ովքեր ձերբակալվել էին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ նրանցից մեկին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանավորումը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2022թ. մայիսի 5-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Աթենք և Իսակով փողոցների հատման խաչմերուկում քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված նախաձեռնության մի խումբ ցուցարարներ փակել են նշված փողոցի երթևեկելի հատվածը՝ խոչընդոտելով այլ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը:
Հասարակական կարգը պահպանող ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից հորդորվել է ազատել փողոցի բանուկ հատվածը, սակայն վերջիններս չեն թարկվել ճանապարհն ազատելու՝ ոստիկանների օրինական պահանջներին, ինչի կապակցությամբ բերման են ենթարկվել, որի ընթացքում վերոհիշյալ անձինք, կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը, այն է՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով, աղմկել են, հայհոյել, ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ կապված բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ են հնչեցրել ոստիկանության ծառայողների հասցեին, որի ընթացքում նրանցից մեկը ոտքով հարվածել և վնասել է ավտոմեքենայի հետևի դուռը և դռան ապակին:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Задержан участник митинга, организованного политической оппозицией
В Следственном управлении по тяжким преступлениям Следственного комитета РА в Ереване продолжается предварительное следствие по уголовному делу о хулиганстве и насилии в отношении представителя власти на перекрестке улиц Афинской-Исакова в Ереване.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью Следственного комитета РА, в результате проведенных по уголовному делу необходимых следственных и судебных действий, а также неотложных мер, принятых Полицией РА, личности двух предполагаемых преступников установлены, они арестованы.
На основании полученных достаточных доказательств одному из них в качестве меры пресечения было предъявлено обвинение в части 1 статьи 258, части 1 статьи 316 УК РА и в качестве меры пресечения в отношении него было применено заключение под стражу.
Ранее мы сообщали, что  5 мая 2022 года, около 12:00 часов, по организованной политической оппозицией акции, группа протестующих на пересечении улиц Афинской-Исакова в Ереване перекрыла пешеходную часть улицы, препятствуя свободному передвижению других граждан.
Сотрудникам полиции РА было дано указание освободить оживленную часть улицы, однако протестующие не выполнили законных требований полиции, в связи с чем были задержаны, в ходе которых вышеуказанные лица грубо нарушили общественный порядок, откровенно неуважительно относясь к населению, кричали, ругались и угрожали полицейским расправой при исполнении служебных обязанностей, во время чего один из них ударил ногой, повредил дверь автомобиля и боковое стекло.