Նիկոլ Փաշինյանը Նիդերլանդների գործարարներին ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները
Նիկոլ Փաշինյանը Նիդերլանդների գործարարներին ներկայացրել է Հայաստանի
ՀԱԱԳԱ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հաագայում հանդիպեց Նիդերլանդների գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրեց Հայաստանում առկա հնարավորությունները՝ ներդրում կատարելու, բիզնես հիմնելու համար: «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ հանդիպումը տեղի է ունենում Նիդերլանդների գործատուների և արդյունաբերողների համադաշնության գրասենյակում: Հայկական կողմից մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախար Արարատ Միրզոյանը, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Փաշինյանը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական, ներդրումային հնարավորությունները: «Տնտեսական աճ և բեկում ունենալու համար մենք ժողովրդավարական մեծ բարեփոխումների օրակարգ ունենք»,-ասաց նա:
Վարչապետը, խոսելով ներդրումային հնարավորությունների մասին, վստահեցրեց, որ երկրում համակարգային կոռուպցիան վերացրել են և ժողովրդավարական ինստիտուտներն ուժեղացնելու փուլում են: Նա նկատեց, որ ներդրումների համար կարևոր է նաև տարածաշրջանային իրավիճակը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի կառավարությունն աշխատում է տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության ուղղությամբ: «Մեզ համար կարևոր ոլորտներից է գյուղատնտեսությունը: Մենք Նիդերլանդներից ներդրումներ ենք ակնկալում, քանի որ տեսնում ենք, թե գյուղատնտեսության ոլորտն ինչ զարգացած է ձեր երկրում»,-ասաց Փաշինյանը:
Իսկ, թե ինչը կարող է խթան հանդիսանալ, գրավել այս ոլորտում Հայաստանում ներդրում կատարելու համար՝ վարչապետն ընդգծեց Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, դրա ընձեռած հնարավորությունները: Ներդրումների համար որպես կարևոր և արագ զարգացող ուղղություն Փաշինյանը նշեց ՏՏ ոլորտը: Ոլորտի զարգացումը Հայաստանի համար ռազմավարական ուղղություն է: Վարչապետը խոսեց նաև զբոսաշրջության, ջրային ռեսուրսների կառավարման և այլ ոլորտների մասին՝ որպես հնարավորություններ Նիդերլանդների ներդրողների համար: Նիդերլանդների գործատուների և արդյունաբերողների համադաշնության տնօրեն Ինգրիդ Թիյսենն էլ նկատեց. «Շատ հյուրերի, կազմակերպությունների ներկայությունը հանդիպմանը ցույց է տալիս, որ Հայաստանն իսկապես շատ գրավիչ երկիր է բիզնեսով զբաղվելու համար»:
PRIVA ընկերության (բարձր տեխնոլոգիական ընկերություն, որը զբաղվում է կլիմայի վերահսկման, էներգամատակարարման, ջրի արդյունավետ օգտագործման համար սարքավորումների նախագծմամբ և ծրագրային ապահովմամբ) ներկայացուցիչ Մարիա Կոմորովսկան քննարկման մասնակիցներից էր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա ասաց. «Մենք արդեն 10 տարի է՝ ներկա ենք Հայաստանում: 10 տարի առաջ մենք առաջին նախագիծը սկսեցինք: Բազմաթիվ հաճախորդներ ունենք»:
Մարիա Կոորովսկան ընկերության կոմերցիոն ներկայացուցիչն է, հաճախորդներին աջակցում է ջերմոցների նախագծի կազմման սկզբից ի վեր: Իսկ թե ինչու են որոշել Հայաստանում բիզնես հիմնել, պարզաբանում է՝ լավ պոտենցիալ են տեսնում երկրում:

HAGUE, MAY 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with the representatives of the Dutch business community in Hague on May 11, Armenpress correspondent reports. Pashinyan presented Armenia’s current opportunities in terms of making investments and establishing a business.
From the Armenian side, the meeting was also attended by Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, Minister of Economy Vahan Kerobyan and Chairman of the Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs Eduard Aghajanyan.
Introducing Armenia’s economic, investment opportunities, the Prime Minister said: “In order to have economic growth and progress, we have an agenda of major democratic reforms”.
The Armenian PM assured that they have eliminated the systematic corruption in the country and are at a stage of strengthening democratic institutions. He emphasized that the regional situation is also important for investments, reminding that the government of Armenia is working towards peace and stability in the region. “Agriculture is one of the most important sectors for us. We are expecting investments from the Netherlands because we see how agriculture field is developed in your country”, Pashinyan said.
As for what could attract Dutch businessmen to make investments in this field of Armenia, the PM highlighted Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union and its opportunities. Pashinyan highlighted IT as an important and rapidly developing direction. He said that the development of this industry is a strategic direction for Armenia. Nikol Pashinyan also touched upon tourism, water resources management and other areas, calling them as opportunities for Dutch investors.
Director of the Confederation of Netherlands Industry and Employers Ingrid Thijssen, who was in attendance, said: “The presence of many guests and organizations at this meeting shows that Armenia really is a very attractive country for doing business”.
Representative of the company PRIVA operating in agriculture sector Maria Komorowska was also participating in the meeting. “We have been present in Armenia for already 10 years. We started the first project 10 years ago. We have many clients”, she told Armenpress. Presenting the reason of founding a business in Armenia, she said they see a good potential in the country.