Bloomberg-ը բացահայտել է ՆԱՏՕ-ի հունիսին ընդունվելիք նոր ռազմավարության մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Bloomberg գործակալությունը, վկայակոչելով ՆԱՏՕ-ի անանուն ներկայացուցչին, հաղորդում է, որ ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմավարական հայեցակարգում, որն ընդունվելու է ՆԱՏՕ-ի հունիսյան գագաթնաժողովում, Մադրիդում, Ռուսաստանի վարքագիծը կարող է նշվել որպես «անմիջական սպառնալիք»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, գործակալության տվյալներով՝ փաստաթղթում հիշատակվելու է նաև Չինաստանը և նրա հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Բացի այդ, կքննարկվի «պարտադրանքի և ագրեսիայի առջև խոցելի հարևան երկրներին»" ավելի արդյունավետ աջակցությունը:
«Դաշնակիցները, հավանաբար, բաց կպահեն հարաբերությունների վերսկսման հնարավորությունը, եթե Մոսկվայի վարքագիծը փոխվի»,- գրում է գործակալությունը ՝ վկայակոչելով դաշինքի ներկայացուցչի խոսքերը:
Ինչպես հիշեցնում է գործակալությունը, ռազմավարության նախորդ՝ 2010-ի տարբերակում Ռուսաստանը նշված էր որպես «գործընկեր», այժմ այդ ձևակերպումը կվերացնեն:

Bloomberg раскрыл подробности новой стратегии НАТО, которую примут в июне
Агентство Bloomberg со ссылкой на неназванного представителя НАТО сообщает, что в новой стратегической концепции альянса, которая будет принята на июньском саммите НАТО в Мадриде, поведение России может быть обозначено как "непосредственная угроза".
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, по данным агентства, в документе также будет упомянут Китай и его отношения с Россией. Помимо этого, будет обсуждаться более эффективная поддержка "соседних стран, уязвимых перед принуждением и агрессией".
"Союзники, вероятно, оставят открытой возможность возобновления отношений, если поведение Москвы изменится", - пишет агентство, ссылаясь на слова представителя альянса.
Как напоминает агентство, в предыдущей версии стратегии от 2010 года Россия обозначалась в качестве "партнера", теперь эту формулировку уберут.