Աթենքում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված հիշատակի երեկո է կազմակերպվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքի Կլաֆթմոնոսի հրապարակում, Հունաստանում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո մայիսի 20-ին տեղի է ունեցել Փոքրասիական աղետի և 20-րդ դարի առաջին՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված հիշատակի երեկո-համերգ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառմանը կոմպոզիտոր Ստեֆանոս Դեկերյանը հույն եւ հայ երաժիշտներից բաղկացած խմբով (Վասյա Զիլու, Մարիա Կանելոպուլու, Օդիսեաս Զաֆիրոպուլոս, Թեո Լազարու, Լեֆտերիս Խավուցաս, Վահան Գալստյան) համերգով ներկայացրել է հայկական ավանդական և նվագախմբային երաժշտության՝ հայկական ռիթմի և մեղեդու տարրերով, ինչպես նաև Զմյուռնիայի ավանդական, բայց նաև հույն կոմպոզիտորների ժամանակակից երգերի հավաքածու:
Հիշատակի երեկոն տեղի է ունեցել 2022 թվականի Գրքի 25-րդ ցուցահանդես-տոնավաճառի շրջանակներում, որը կազմակերպվում է Գրահրատարակիչների ընկերակցության և գրավաճառների համահունական ֆեդերացիայի կողմից և իրականացվում է Աթենքի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

В Афинах состоялся вечер памяти, посвященный Геноциду армян
20 мая на площади Клафтмонос в Афинах под эгидой посольства Армении в Греции состоялся концерт, посвященный годовщине первого в 20 веке Геноцида армян и катастрофы в  Малой Азии.
Как передает Арменпресс, на мероприятии композитор Стефанос Декерян с группой греческих и армянских музыкантов (Вася Зилу, Мария Канелопулу, Одиссеас Зафиропулос, Тео Лазару, Лефтерис Хавуцас, Ваан Галстян) представил армянскую традиционную и оркестровую музыку – с элементами чисто армянских ритмов и мелодий, а также сборник традиционных песен Смирны и современные песни греческих композиторов.
Вечер памяти прошел в рамках 25-й Книжной ярмарки 2022 года, организованной Ассоциацией издателей и Всегреческой федерацией книготорговцев при поддержке муниципалитета Афин.